Depresyon Habercisi Anksiyete Nedir?

Farklı yaşam alanlarında ortaya çıkabilen sebepsiz bir huzursuzluk ve kaygıyla kendini gösteren anksiyete nedir önemli bir sorudur. Halihazırda günümüz dünyasının getirdiği ağır sorumluluklardan dolayı her gün binlerce insan bu sorunun cevabını arar. İkili ilişkilerde yaşanan bir problem olabileceği gibi günlük yaşamı da doğrudan etkiler. Çeşitli endişelerin yanı sıra fiziksel olarak da belirtileri vardır. Bundan dolayı günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu durumdan kurtulmak gerekir. Ayrıca çok daha ileri boyutlardaki hastalıkları tetiklemesi de söz konusudur. Depresyon öncüsü olarak kabul edilen anksiyete ile ilgili belirtiler nelerdir?

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Var olan belirtileri ruhsal ve fiziksel olarak iki noktada değerlendirmek çok daha isabetli olur. Bununla birlikte ilk olarak kişinin normalin üstünde bir endişeye sahip olması gerekir. Ayrıca kaygı oranı yüksek olduğu için günlük yaşamdaki rutin işlerini yapamaz. Endişeli durumun bir türlü geçmemesi de beraberinde sinirlilik hali getirir.

Uykuya dalma süresinin uzun olması da anksiyete belirtileri arasında öne çıkar. Çok daha belirgin olan fiziksel belirtileri ise baş ağrısı, yorgunluk ve titreme olarak açıklama doğru olur. Ayrıca kalp atışının hızlanması, mide bulantılarının olması ve tuvalet ihtiyacının daha sık olması da belirtilerden diğerleridir. Kaygı bozukluğunun oluşması durumunda performans yeterlilikleri de düşer. Özellikle ergen çağ dönemindeki çocuklarda görülen bu durum, okul yaşantısını negatif yönde etkiler.

Anksiyete Neden Olur?

Halihazırda anksiyete nedir sorusuyla beraber niye böyle bir durumun yaşandığı da önem kazanır. Kişinin sahip olduğu yaşam koşulları ve ortam belirleyicidir şüphesiz ki. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Bununla beraber kişisel özellikleri ve yetiştirilme tarzı da anksiyete habercisi olarak tanımlanır. Genetik faktörlerin rolü de vardır. Tüm bu hususların etkisiyle kişinin çok daha hızlı ve kolayca bunalım problemleriyle karşı karşıya kalması söz konusu olur. Daha narin ve hassas kişilerin yakalanma ihtimali de yüksektir.

Anksiyete Düşünce Sistemini Nasıl Etkiler?

Depresyon habercisi olmakla beraber anksiyete nedir sorusunun her yönden incelenmesi, çözüm yollarını da gösterir. Bunun için ilk olarak nasıl bir düşünce ortaya koyduğuna bakmak gerekir. Daha ziyade hayatı, olumsuz yönden ele alan anksiyete düşüncesi, felaketleri öne çıkarır. Devamlı olarak bir hastalık ya da olumsuz durumların yaşanacağını da belirtir. Kişinin elinde olmadan böyle bir yargıya varması da durumun vahametini gösterir.

Anksiyete Bozuklukları Nasıl Hissedilir?

Hemen herkes anksiyete olup olmadığını merak ederken bunu anlamanın pek çok yolu vardır. Şüphesiz ki doğru tanı için profesyonel bir yardım ve teşhis gerekir. Ancak böyle bir imkanın olması elbette ki her zaman için mümkün değildir. Anksiyete krizleri bir anda ortaya çıkarken duygusal tepkimeler rol oynar. Karanlıkta güzelce yürürken kalbin hızlı çarpmaya başlaması ve kişinin huzursuz olmaya başlamasıyla kriz kendisini gösterir. Burada kas gerilmesi yaşanırken hızlı terleme, dikkat dağınıklığı ve büyük bir panik de ortaya çıkabilir.

Bir başka örnekte olabilecek gece uyumamak da yine anksiyete kaynaklı olabilir. Herhangi bir fiziksel rahatsızlık olmamasına rağmen uyku yoksunluğuyla depresif durumlar var olur. Yaşanan farklı travmaların sonrasında da bu tür örnekler görülmesi muhtemeldir. Bu tip durumlarda ilaçsız olarak da anksiyete tedavi yöntemleri bulunduğu bilinmelidir. Kronik olma ihtimali de var olan anksiyete nedir sorusuyla beraber çeşitli aşamalar sonucunda bu durumdan kurtulmak tahmin edildiğinden çok daha kolaydır.

Anksiyete Tedavi Yöntemleri Neler?

Kişinin kendisini çok daha kısa süreli toparlayabilmesi adına profesyonel destek alması gerekir. Bunun için psikolojik destekle çok daha sağlıklı bir yaşam ihtimali ortaya çıkar. Kişinin kadın ya da erkek olması arasında fark olduğu gibi yaş grubu da tedavilerin şekillenmesinde etkendir. Farklı tedavi yöntemleri var olurken terapi yoluyla kişinin bilinçlenmesi amaçlanır. Kaygı ile baş etme, problemleri gerçekçi gözle algılayabilme önemlidir. Endişe verici durumların azaltılması üzerine de çalışmalar yapılır. Bilişsel davranışçı terapiler kullanılabileceği gibi şema terapi yöntemi de anksiyete tedavi özelinde yarar sağlar. Böylelikle anksiyete nedir ve kişiyi nasıl etkisi altına alır kısmından başlayarak kişinin çok daha iyi olduğunu ortaya koyar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir