Depremzedelere DASK Ödeme Başvuruları

Deprem ülkesi olduğumuzu bir kez daha gördüğümüz felaketler silsilesinin sonrasında DASK ödeme başvuruları gündem oldu. Kimlerin DASK ödemesi alacağı ve nasıl süreçlerin olduğunu öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsiniz. Doğal Afet Sigortaları Kurumu olan DASK, başta deprem olmak üzere birçok felaket kaynaklı durumlarda ödemeler yapıyor. Yangın, sel, yer kayması ya da tsunami bunlar arasındadır. Bununla birlikte her hasarlı durum için acaba ödemeler nasıl belirleniyor?

DASK Ödeme Süreçleri

Resmi sitesinden gerçekleşen açıklamaya göre DASK, deprem dolayısıyla ödemelerine başladı. Söz konusu maddi hasarlarla ilgili ödemeler olurken az hasarlı binalar için ise durum aynı değil. Çünkü ödemenin olabilmesi adına binanın tamamen ya da kısmen zarar görmesi gerekiyor. Böyle bir durumda bina incelemesi gerçekleşirken ödeme limitleri arasında bir fiyatlandırma çıkıyor. Binanın kullanılabilir olması durumlarında herhangi bir ödeme durumu ise söz konusu olmuyor.

DASK Eşyaları Karşılar Mı?

Halihazırda deprem felaketinin sonrasında çokça sorulmaya devam eden sorular vardır. Bunlardan bir tanesi de eşyalarla ilgili durumdur. Başta beyaz eşya olmak üzere mobilya ya da ev eşyalarının maddi zararlarını DASK karşılamıyor. Bununla birlikte enkaz kaldırma çalışmalarının masrafları da kişiye ait oluyor. Ölüm tazminat durumlarıyla ilgili DASK ödemesi bulunmamaktadır.

DASK Ödemesi Ne Kadar?

Resmi sitesi üzerinden kayıtlı bir DASK durumu olan binalara ilişkin işlemler sürüyor. Eğer sigortanız varsa hemen başvuru oluşturabilir, inceleme talep edebilirsiniz. Tamamen yıkılan binalarla ilgili olarak da ödemelerin yapılmasında bir engel bulunmuyor. Süreçlerin sonunda ödemeler bina özelliklerine ve durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Binanın nasıl bir hasar aldığıyla ilgili bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir