Denizli’de Gezilecek Yerler

Horozu ile meşhur Denizli’de gezilecek yerler hem kültürel hem de turistik amaçlı gerçekleşir. Tarihi dokuya sahip mekanların fazla olduğu kentte doğal güzelliklerde vardır. Ayrıca Ege ile Akdeniz bölgeleri arasında köprü vazifesi olan şehrin olanakları da son derece yüksektir. Geçmişten gelen izleri barındıran Denizli’de harika bir tatil deneyimi yaşamak söz konusudur. Peki, Denizli’de gezilecek yerler neler?

Pamukkale Gezisi

Coğrafya açısından baktığımızda ilk gidilecek en doğal bölge şüphesiz ki Pamukkale Travertenleri olur. Şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunan bu doğa harikasında inanılmaz görseller sizleri bekliyor. Termal su kaynaklarının kimyasal tepkimesiyle ortaya çıkan bu bölgede yapay alanlarda gezmek serbesttir. Ayakkabısını çıkaran yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktası da burası olur. Ayrıca isteyenler için yamaç paraşütü imkanı da vardır. Bu sayede bölgenin nasıl göründüğünü görmek de söz konusudur.

Karahayıt Suları

Yalnızca 5 kilometre uzaklıkta olan Karahayıt, Denizli gezileri özelinde görülmesi gereken yerlerin başındadır. Magnezyum, Kalsiyum, Sodyum gibi mineralleri içeren termal su çökeltileri vardır. Kırmızı su olarak da tanımlanan bu bölgenin gezisi sırasında konaklama imkanları da mevcuttur.

Hiearopolis Antik Kenti

Binlerce yıl geçmişe gitmek isteyenler için Denizli’de Kelopatra Havuzu iyi bir seçim olur. Var olan Hierapolis Antik Kenti zamanında olan bir deprem sonucundaki çukur içerisinde bu havuz oluşur. Sonrasında ise Kleopatra’nın bu bölgeyi ziyaret etmesinden dolayı adını taşır. Güzelleşme havuzu olarak şifa bulmak isteyenlere hitap eder. Bununla birlikte Antik Havuz olarak yol tarifi yapılırken Hierapolis Amti Tiyatrosu’na gelmeden öncedir.

İnceğiz Kanyonu

Bir kez daha harika bir doğal güzelliği görmek isteyenler için bu devasa kanyon iyi bir seçim olur. Kale ilçesinin merkeziyle 45 kilometre mesafe bulunan bu bölge, Muğla’ya da yakındır. Özellikle sosyal medya platformlarında bu bölgenin eşsiz manzaraları son yıllarda çokça paylaşıldı. Popülerliği artan İnceğiz Kanyonu Denizli’de doğal güzelliklerden biridir.

Denizli Yaylaları

Şehir merkezi özelinde sıralama yapmak gerekirse Bağbaşı Mahallesi yayla sevenlere hitap eder. Özellikle Bağbaşı Yaylası için akşam saatlerinde teleferik tercihi çok iyi olur. Muhteşem bir Denizli manzarasına bakarak çıkış yapabilirsiniz. Yayla bölgesine ise teleferik kısmından ring minibüsler hizmet sunar. Sonrasında temiz havanın ve eşsiz doğanın keyfini çıkarmak kalır. Macera Parkurları da bulunan bu bölgede isteğe bağlı olarak bungalow ev konaklamaları yapılır. Ayrıca çadır kurarak da yayla turizminin tadını çıkarabilirsiniz.

Yatağan Kefe Yaylası da yine Denizli’de gezilecek yerler listesinde sahip olduklarıyla adından söz ettirir. Hazır olan kurulu çadırlarda bambaşka bir deneyim yaşanır. Tüm sosyal etkinlikler yapılabileceği gibi aynı zamanda yaşam için gerekli olan ihtiyaçlarda vardır. Oyun parkları, çocuk bölümler, mescit ve kafeterya ile restoranları mevcuttur.

Işıklı Gölü

Yeşil ile beraber maviyi de görmek isteyenler için Işıklı Gölü önemli bir yerdir. Ayrıca kuş türlerinin çokça bulunması da büyüleyici güzellikleri ortaya çıkarır. Fotoğraf galerinizde harika pozlar bulunacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Denizli Gezisi Mağaraları

Şehir merkeziyle 30 kilometre bulunan Kaklık Mağarası ise esrarengiz yönüyle öne çıkar. Kükürtlü su var olurken sarkıt ve dikit yapıları da ihtişamlı bir görünüm sağlar. Damla taşı şekillerini görmek adına da Kaklık Mağarası, ziyaretçilerini bekliyor. Ankara yolu üzerindeyseniz uğrayacağınız bu mağaranın tabanında traverten yapılar vardır.  Devamlı olarak nereden geliyor sorusunu soran meraklı turistler için ilgi çekici birçok bilgi, Keloğlan Mağarası’nda da saklıdır. Acıpayam ilçesinde yer alan bu mağaranın Antalya yolunda olması da kolay ulaşımı beraberinde getirir.

İnanışa göre köse bir kişi, bu mağaraya girer ve bir süre uyuyakalır. Sonrasında ise saç ve sakala sahip bir şekilde dışarıya çıkar. Böyle bir inancın oluşmasından ötürü mağaranın saç ve sakal için şifalı bir yer olduğu görüşü hakimdir. Bu konuda problem yaşayanların geldiği yer olan Keloğlan Mağarası, sarkıt ve dikitlere sahiptir.

Acıpayam Kanyonu

Saklı kalmış yerlerden olan Acıpayam Kanyonu belki de en huzur veren yerlerin başında gelir. Tertemiz ve bir o kadar da güzel görüntüye sahip sularıyla dikkat çekiyor. İlçe merkezinden 40 kilometre uzaklıkta olan bu bölgede seyir teras ve iskele bölümleri vardır. Bu sayede çok daha fazla yaklaşabilme imkânı sunar. Asırlardır dokunulmamış ağaçlarda var olan güzelliği ortaya çıkarıyor. Laodikya, Tripolis, Afrodisias gibi antik kentleri de olan Denizli’de gezilerde seçimler yapılması gerekeceği bir gerçektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir