Demir Eksikliği Nedenleri Neler? Uzak Durun!

demir eksikliği nedenleri

Halihazırda kansızlık olarak da ifade edilen demir eksikliği nedenleri neler acaba? Daha ziyade kadınlarda görülmekle beraber çeşitleri vardır. Bununla birlikte gün içerisinde çok sık halsizlik ve yorgunluk yaşıyorsanız sahip olabilirsiniz. En yaygın belirtileri göz kararması ve dikkat dağınıklığı olurken detaylarını birlikte inceleyelim.

Ferrittin denilen demir deposu kadın vücudunda daha azdır. Demirin depolanması ve kullanımını sağlayan bu yapının etkisiyle erkeklerde görülme sıklığı azdır. Özellikle regl dönemleri içerisinde aşırı bir ağrı hissediyorsanız hemen test yaptırabilirsiniz. Büyük ihtimalle demir eksikliğine sahip çıkacaksınız. Eğer böyle bir durum varsa mutlaka beslenmenize dikkat etmelisiniz. Çünkü her ne kadar demir eksikliği ilaçları bulunsa da tam anlamıyla geçmesi adına adımlar atmalısınız.

Çay-Kahve Tüketimleri

Özellikle sabah-akşam çay içerek demir eksikliği oluşumu arasında büyük paralellik vardır. Demir emilimi konusunda önemli rol oynayan çayın zararı söz konusudur. Çünkü tüm besinlerden elde edilen demirin yarısına yakını çay içerek yok olur. Özellikle yemek yerken çay içmek veya hemen sonrasında tüketmek yanlıştır. Ancak birkaç saat sonra çayı içebilirsiniz. Bununla birlikte çok ciddi bir seviyede demir eksikliği nedenleri ortaya çıkmışsa bir süre çay tüketimine ara vermelisiniz. Ayrıca kahve özelinde de aynı durum var. Kafein içeren kahveleri de demir eksikliğine sahip kişiler fazla tüketmemelidir. Halsizlik ve yorgunluğun yanında farklı etkilere de neden olabileceğini unutmayın.

Kola Demir Eksikliği Yapar Mı?

Kahve ya da çay dışında çokça tüketilen kola gibi asitli içeceklerle ilgili de sorular mevcuttur. Özellikle fast food yerken içtiğimiz kolalar birçok olumsuz durumu beraberinde getirir. Demir emilimi azaltma konusunda da etkisi yüksek olurken hiçbir şekilde problem yaşanmaması adına uzak durmalısınız. Bununla birlikte demir dışında da yüksek şeker oranıyla hastalıklara kapı aralar. Kalp ve damar şikayetleri bulunan ya da karaciğer yağlanması riski varsa kola tüketimini azaltmalısınız.

Kepekli Ekmekler Neden Risk?

Belki çok şaşıracaksınız ama kepekli ekmekler tersine bir etkiyi bulundurur. Her ne kadar demir bakımından zengin olsa da diyetlerde beslenme daha az olur. Bunun sonucunda ise kepekteki demirin etkisi az olur. Ayrıca insan vücudunun verdiği tepkiyle kansızlık sorunu ortaya çıkar. Çünkü buradaki demir kullanımı yeterli gelmez. Sonuç olarak demir eksikliği nedenleri özelinde kepekli ekmeklerden uzak durmak yararlıdır.

Demir Eksikliği Nedenleri Nasıl Geçer?

Baktığımızda demir eksikliği nedenleri hem biyolojik ve fizyolojik olabilirken kalıtımda belirleyicidir. Tüm bunlarla beraber şüphesiz ki beslenme alışkanlıklarını değiştirerek bu sorunu aşabilirsiniz. Söz konusu içecekleri tüketmeyerek destek aldığınız takdirde 3 ya da 6 aylık süre zarfında problem kalmayacaktır. Ancak yine de daha düzenli bir yaşamla halsizlik, yorgunluk ve diğer belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz. Yaşam kalitesini belirli oranda düşüren demir eksikliğinde ek takviye alımları da olabilmektedir. Doktorunuza başvurarak detayları öğrenebilir, belirtiler sonrasında testler yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir