Çözümleriyle Temizlik Hastalığı Belirtileri Neler?

temizlik hastalığı

Halihazırda çok daha yaygın olmaya başlayan temizlik hastalığı konusunda çok farklı iddialar bulunuyor. Genelde olumlu bir eylem olsa da temizliğin abartılmasıyla sakıncalı durumlar ortaya çıkıyor. Şüphesiz ki temiz kalmak ve temizlik yapmak güzeldir. Ancak bunu daha ileri boyuta taşımak beraberinde telafisi güç durumlar getiriyor. Özellikle psikolojik sorunlardan kaynaklı olan bu hastalığın tedavisi de oldukça güç. Peki, temizlik hastalığı belirtileri neler?

Temizlik Hastalığının Ortaya Çıkışı

Aşırı bir temizlik sevgisinin sonucunda çeşitli olumsuzluklar ortaya çıkıyor. Bunun nedenlerine baktığımızda ise birçok unsur vardır. Kişinin yaşadığı travmalar ya da stres durumlarından kaynaklı temizlik ihtiyacı kendisini gösterir. Ayrıca genetik durumlarla da aile alışkanlığı da diğer nedenleridir. Adeta titiz olma üzerine yaşadığınız takıntılı durumlar varsa mutlak surette doktora başvurmalısınız. Kendiliğinden geçmesini beklemek hem yanlış hem de vakit kaybı olur.

Söz konusu araştırmalara baktığımızda ise erkeklere göre kadınlarda çok daha yüksek bir oran vardır. Bununla birlikte ileri yaşlarda ortaya çıkma durumu da bulunur. Ayrıca titizliğin getirdiği sinir hali de psikolojiyi etkiler. Sonrasında ise iletişim hataları ve yalnızlık gelir. Toplumdan dışlanmaya neden olan temizlik hastalığı belirtileri ise herkeste aynı şekilde ortaya çıkmaz.

Temizlik Hastalığı Belirtileri Neler?

  • Dakikalar içerisinde el ve yüz yıkama konusunda süreklilik gösterir.
  • Aile bireyleri de dahil kimseye yakın temasta bulunmama diğer belirtisidir.
  • Kirli tüm durumlarda ani tepkiler verir ve hemen temizlik başlar.
  • Temizlik malzemeleri ve eşyalarına karşı aşırı sevgi duyma hali vardır.
  • Bulunduğu ortama yabancı kişilerin gelmesiyle stres, endişe ve üzüntü yaşar.

Söz konusu olan bu temizlik hastalığının belirtileri aslında başlı başına bir sorundur. Mekânın her zaman kirli olduğu algısıyla bu durumlar ortaya çıkar. Sonrasında baştan aşağıya temizlik başar ve hiçbir zaman bitmez. Her gün düzenli temizlik yapılması bile kişiyi tatmin etmez. Bir sağlık sorunu olarak kabul edilmesi meselesi ise karışıktır. Ancak obsesif bozukluk tanımına uyar.

Temizlik Hastalığı Tedavisi

Var olan temizlik hastalığı sorunu çözümlerinden travmalar öne çıkar. Çocukluk üzerinden kişinin ruhsal bunalım halleri tespit edilir. Ardından neler yaşadığına dair somut olgular üzerinden tedavisi gerçekleşir. Burada önemli olan bir başka problem ise devamlılıktır. Çünkü temizlik hastalığı önemsiz görülebilir. Ancak sonrasında birçok hastalığa davetiye çıkarır. Özellikle ruhsal çöküntüler söz konusu olur. Bunun dışında devamlı temizlik malzemelerinin kullanımıyla cilt hastalıkları baş gösterir. Döküntü ya da kuruma olabileceği gibi eklem ağrıları da çokça rastlanır. Ayrıca beyin sinirleri özelinde de şikayetleri vardır.

Ortaya çıkması muhtemel depresyon ve anksiyete ile çok daha büyük bir risk belirgin hale gelir. Vakit kaybetmeden temizlik hastalığı rahatsızlığına sahip kişiler için doğru tedavilere bakmalısınız. Hormonların düzeltilmesi adına işlemler yapılabileceği gibi beyin sinirlerinde düzeltme mümkündür. Ayrıca diyet haricinde antidepresan kullanımı da kişiyi rahatlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir