Çocuklar Üzerinde Kadın Zekâsı Etkileri Neler?

kadın zekası

İskoçya merkezli yapılan çeşitli araştırmalar kadın zekası etkilerini gözler önüne serdi. Halihazırda bir çocuğun annesinden ve babasından neler aldığı üzerine çeşitli araştırmalar sürüyor. Özellikle zekanın genetik ile bağlantısı noktasında şok edici bilgiler ortaya çıktı. Günümüze kadar bebeğin anne ve babasından zeka payları aldığına dair inanç vardır. Ancak son araştırmalarda bebeğin zekasının büyük çoğunluğunun anneden geldiği belirtildi. Yani aslında her doğan bebek için kadın zekası rolü söz konusu.

Zeka Genleri Üzerine Çalışmalar

Söz konusu zeka belirleyici olan genler x kromozomdan geliyor. Ancak yine de babanın bebek zekası üzerinde sıfır etkiye sahip olduğuna inanmak mümkün değil. Yine de anne yani kadın zekasının çocuğuna taşınma oranı çok daha fazla.

Mizaç, içgüdü, cinsellik, açlık gibi fonksiyonların babadan geldiğine dair bulgular oldukça fazla. Anneden gelenler ise hafıza, bilişsel yetenek ve düşünme fonksiyonlarıdır. Ayrıca dil yeteneği de yine çoğunlukla anneden çocuğa geçer. Beyin özelinde etkili olan unsurlar bu şekilde sıralanır.

Annelik Bağları Çocuğun Yaşamını Nasıl Etkiler?

12 bin çocuğun yıllar süren takibi sonucunda ortaya çıkan bu veriler kadın zekası etkilerini de aslında gözler önüne seriyor. Çocuğun daha zeki olması ya da ileri zekalı olması ise anneye bağlıdır. Annenin zeki olması sonucunda doğrudan çocuğa etkisi yüksek oluyor. Bununla birlikte anneleriyle daha güçlü bağlara sahip olması da çocukları daha sağlıklı hale getiriyor. ABD merkezli araştırmalarda 2 yaşına kadar annesiyle yaşayan çocukların karmaşık oyunlara karşı elverişli olduğu sonucu çıktı. Ayrıca sonraki yıllarda da karşılaşması durumunda hayal kırıklıklarına dair de baş etme gücü daha yüksek. Kadın gücü dediğimiz ya da annenin etkisi dediğimiz bu durum çocukları hayata karşı hazırlama adına önem taşıyor. Daha sağlam basan çocukların yetişmesi adına hem gen hem de sonraki eğitim ve gelişim durumları değerlidir.

Kadın Zekası Neler Getirir?

Dünya keşfi adına hamleler yapan insanların büyük oranda annesine bağlı yetiştiği de bir gerçek. Söz konusu incelemelerde çıkan bir başak durum ise problemleri daha hızlı çözebilme yetenekleridir. Annesiyle birlikte büyüyen çocukların daha özgürlükçü bir hayat yaşadıkları da belirlendi. Güven konusunda da daha iyi olan bu çocukların hayata dair yaptıkları çalışmalar etkileyici olmaya aday.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir