Çizmeyi Aşmak Deyimi Nereden Geliyor?

Daha ziyade bilmediği bir konuyla ilgili konuşma yapan kişilere söylenen çizmeyi aşmak deyimi birçok farklı şekilde kullanılabilir. Avrupa kökenli olmasının yanı sıra çizmeden yukarı çıkmak olarak da kabul görür. Bununla birlikte önemli olan husus ise kişinin bilgiye sahip olmasıdır. Günümüzde daha da değerli olan bilginin sonucunda bir işe karışma ya da görüş beyan etme durumu bulunur. Aksi durumda ise aklının ermediği işe karışma anlamına gelen çizmeyi aşma lafı söylenir. Peki, çizmeyi aşmak hangi durumlarda olur? Nasıl bir hikayeye sahip olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Çizmeyi Aşmak Deyimi

19.yüzyıl Fransa edebiyatı için büyük öneme sahiptir. Çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleşirken zamanın değerli ressamlarından olan Delacroix Paris kentinde büyük bir sergi açar. Sonrasında birçok önemli şahsiyet ve aydın insanları davet eder. Serginin içerisi çok kalabalık hale gelirken bir kişi ise şövalye tablosu önünde durur. Ardından uzun uzun baktığı tabloyla ilgili tavırları oldukça garip bir hal alır. Uzaktan bunu gören ünlü Fransız sanatçı Delacroix ise şaşırır. Tablosuna bu tavrı yapan adamı merak eder ve hemen yanına gider. Hiç vakit kaybetmeden sormaya başlar.

Sanırım tablom ile çok yakından ilgisiniz, diyerek söze başlar ünlü ressam. Eliyle düşünüyorum havası veren adam ise evet, der. Ancak şövalyenin çizmesinde yer alan kıvrımlar hatalı diye de ekler. Bunun üzerine sanatçı, nasıl anladınız, mesleğiniz mi bu sorularını peşi sıra iletir. Sanatçıya dönen adam, ben kunduracıyım ve çizme dikerim deyince ünlü sanatçı hemen bekleyin der ve gider. Hızlı bir şekilde boyalarını ve tuvalini getirip adamın istediği şekilde çizmeyi düzeltir. Ardından çok daha iyi bir görünüm ortaya çıktığı için adama da teşekkür eder. Ancak adam, pantolon ve kemer kısımlarında da hatalar görüyorum, deyince ünlü sanatçı,

-Bak dostum, sen kunduracı olduğun için bence çizmeyi aşma yanıtını verir.

Çizmeyi Aşmak Anlamları

Hikayenin ortaya çıkışı Fransa olsa da çizmeyi aşmak hemen her zaman aynı anlamını işte buradaki olaydan alır. Bir konunun uzmanı ve yetkilisinin önerileri şüphesiz ki önemlidir. Her zaman için işi bilen ve ehil olan kişilerin değerlendirmesi öncelikli kabul eder. Ancak onların kendi işleri hakkında söyledikleri değerlidir. Buradaki uzmanlık ve bilginin ne kadar önem taşıdığı anlamları günümüzdeki bu deyim içerisinde saklıdır. Edebiyat alanında sanat değerini de burada görmek mümkündür. Her ne kadar bir haddini bildirme anlamı gibi algılansa da aslında çizmeyi aşmak deyimi çok daha fazlasını anlatıyor bizlere.

One Reply to “Çizmeyi Aşmak Deyimi Nereden Geliyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir