Çin merkezli Feng Shui İnancı Nedir?

Halihazırda en eski medeniyetlerin başında gelen Çin kültürü içerisinde yer alan Feng Shui inancı birçok farklı şekilde ortaya çıkar. Günümüzde bu inancın ya da enerjinin üzerine çalışmalar devam ediyor. Doğrudan insan hayatını etkileyecek olan bazı değişimleri yaparak daha huzurlu ve mutlu olabilirsiniz. Peki, bu inancın kökeni nedir ve gelişimi nasıl olur?

Feng Shui Kelime Anlamları

Söz konusu Feng Shui aslında Çin kültürü bağlantısıyla rüzgar ve su anlamına gelir. Burada doğanın gizemi ve gücünden faydalanma amacı vardır. Doğal hayatın sürmesini sağlayan en güçlü unsurlar olarak rüzgar ve su esas kabul edilir. Bununla birlikte enerji yayan temel unsurlar bunlardır. Bundan ötürü ev ya da bulunduğu mekanda insanın daha huzurlu, şanslı ve sağlıklı olması da buna bağlıdır. Eğer Feng Shui inancı doğrultusunda bir yaşam sürerse insanın daha enerji dolu olacağına dair inançtır.

Feng Shui İnancı Neler Getirir?

Var olan inanç temeline dayandığı için herhangi bir bilimsel durumu da yoktur. Ancak yine de etkisini görme adına kullanımı yaygındır. Günümüzde sadece Çin ya da Orta Asya’da değil, birçok farklı bölgede kullanımı söz konusudur. Amerika ya da Avrupa’da sıradan bir bölgede dahi Feng Shui inancına göre yaşamlar bulunur. Temelde ise her renk ve eşyanın bir enerji sunacağına dair inançtır. Buna göre insanın eşyaları ve renkleri seçmesi, kullanması büyük önem taşır. Sıradan gibi gözüken bir odanın yerleştirilmesi sırasında mutlaka Feng Shui inancı pozitif enerji sağlaması adına öne çıkar. Renkler arasında uyumlar var olurken aynı zamanda hangi tür eşyaların daha iyi olacağını da yine bu inanç belirler.

Feng Shui Örnekleri

Bir mekan ya da oda içi düzenden bahsetmemiz gerekirse daha soft renkler dinlendiricidir. Eğer kişilerin rahat olması ve mutluluk duyması istenirse soft renkler birkaç adım öndedir. Bununla birlikte daha az ve basit eşya kullanımı bu inanca uygundur. Zemin ile temas etme adına yüksek ayaklı koltukların kullanımını tercih etmemelisiniz. Huzurlu bir ortam yaratma adına ise doğal çiçekler ve ışıklandırma belirleyicidir. Mutlaka kenar kısımlarda mumlar Feng Shui temeli adına sizi karşılar. Duvar bölümleri de hiçbir zaman boş değildir bu inançta. Mutlaka simge ve sembollerle bir dizilim kendisini gösterir. Erkek ya da kadın renk durumlarına göre simetrik bir yerleşim vardır. Doğal ürünler olan taşlar ve heykellerin kapladığı alan daha fazladır.

Feng Shui İnancına Göre Yaşam

Eğer yaşamanızı bu inanç genelinde oluşturursanız birtakım metafor ve sembollerin önemi olur. Bununla birlikte enerji sunan renklere göre de tüm eşyalarınızı almanız gerekir. Eşyaların renkleri arasında mutlaka bir bağ olması lazımdır. Gelişigüzel bir durum olmadığı gibi içinizdeki enerjiyi yok eden durumlara karşı da değişimler vardır. Ahşap ürünlerin kullanımı daha yaygın olmakla beraber cam kenarı bölgeleri de çok önemlidir. Güneşin odaya girmesini engelleyecek tüm durumları ortadan kaldırmalısınız. Böylelikle güneş ve suyla rüzgarın birleşmesi söz konusu olur. Daha mutlu, daha huzurlu ve yaşam dolu bir amaç için siz de hemen şimdi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir