Ciltte Retinol Faydaları Nelerdir?

A vitamini içerisinde yer almakla beraber güçlü etkiye sahip olan retinol faydaları nelerdir? Cilt bakım ürünlerinin birçoğunda yer alan bu ürünü kolaylıkla elde edebilirsiniz. Farklı besinlerde yer almasının ötesinde sağladığı yararların giderek artması da popüler olmasını beraberinde getirdi. Sizlerde cildinizi çok daha pürüzsüz, temiz ve narin hale getirmek için hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Retinol Nedir?

Tam anlamıyla A vitamini formuna yakın olmakla beraber özdeş olmayan retinol, yağ formundadır. Bununla birlikte hücre yenilenmesi sağladığı için tıp, güzellik, bakım ve kozmetik bölümlerinde kullanımı söz konusudur. Orta yaşı aşmış kadınların bir numaralı istekleri arasındadır. Daha genç bir görünüme sahip olmayı mümkün kılar. Ayrıca kırışıkları azaltma noktasında da yararları bulunur. Bununla birlikte retinol faydaları çok daha fazlasını vaat eder?

Retinol Faydaları Listesi

  • Ciltte kırışıkları önleyerek pürüzlü durumları ortadan kaldırır.
  • Sebum üretimi konusunda dengeleyici unsur olur.
  • Cilt parlaklığı sağlamasının yanında güzel görünüm sunar.
  • Ciltte var olan lekeleri azaltır.
  • Yaşlılık önleyici formuyla cildi yeniler.
  • Söz konusu tüm akne tedavilerinde kullanımı vardır.
  • Cilt yüzeyinde yaralanmalara karşı iyileştirici özelliğe sahiptir.
  • Yeni hücre üretimini desteklediği için canlılık sunar.

Retinol Kullanımı

Söz konusu retinol faydaları kullanımını da kaçınılmaz hale getiriyor. Sizlerde hemen retinol kullanımına başlayabilir, günlük olarak yararlanmayı düşünebilirsiniz. Krem ve serumların içerisinde de var olmasının yanında temin edilmesi de kolaydır. Bununla birlikte doğal besinler yardımıyla da vücudunuza retinol desteği alabileceğinizi unutmayın.

Hangi Besinlerde Retinol Var?

Halihazırda sebze ve hayvansal gıdaların içerisinde A vitamini az ya da çok olmaktadır. Ancak retinol olarak sizleri daha iyi bir noktaya getirecek ilk besin kaynakları hayvansal gıdalar olur. Bununla birlikte doğrudan et, tavuk ve balık tüketimini düzenli yaparsanız retinol ihtiyacınızı karşılarsınız. Haftada en az üç gün bu şekilde bir tüketim dengesi oluşturarak cildinizi yenileyebilirsiniz. Daha ziyade fırında yapacağınız ızgara yemeklerin etkisi daha fazladır. Böylelikle diyet programlarınız için uygun hale gelir. Ayrıca süt ürünlerini de tüketerek retinol alabilirsiniz. Bunların dışında ıspanak, maydanoz, pırasa gibi yeşil grubundan besleyici ürünleri de listesine dahil edebilirsiniz. Ayrıca havuç, patates, kırmızı biber, tereyağı ve yumurta yiyerek de az miktarda da olsa alım söz konusudur. Herhangi bir ek ürün kullanmanıza gerek olmadan haftalık olarak bu besin kaynaklarını tüketmelisiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir