Ciltte Morarma Nasıl Geçer?

Her ne kadar şiddeti ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de ciltte morarma çoğunlukla kendiliğinden geçer. Halihazırda alınan bir darbe sonucunda vücudumuzda morarmalar başlar. İyileşme durumu da yine etkisini göre farklı olur. Bununla birlikte ezik oluştuğu için ölen hücre bölgesinde renk değişimi söz konusudur. Kırmızı ve pembe olmaya başlayan bölge birkaç gün sonra mavi rengi alır. Sonrasında sarı olurken şişme durumları da ihtimal dahilindedir. Ayrıca ağrılı olabileceği gibi kişinin hiç farkında olmadığı ağrısız bir morarma durumu da ortaya çıkabilir.

Ciltte Morarma Neden Olur?

Olası bir kemik bölgesindeki morarmalar daha ziyade ağrılı olur. Kan geri çekildiği için yaşanan solma durumlarıyla birlikte sızlama da birkaç gün devam eder. Bununla birlikte hiçbir darbe olmadan da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle morarmalar yaşanabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ederiz ve belli tetkikleri yaptırmalısınız. Çoğunlukla 1 hafta içerisinde geçen bu durumlar yine de ciltte sorunlara yol açabilir. Bunun için doğal yöntemler kullanarak ciltte morarma nasıl geçer sorusunu sizler için derledik. Bu uygulamalarla çok daha kısa zaman diliminde problemsiz bir şekilde morluklara devam edebilirsiniz.

Ciltte Morarma Geçiren Doğal Yöntemler

Halihazırda farklı yöntemlerle ciltte morarma durumlarından kurtulabilirsiniz. Burada en basit ve belki de hemen bulacağınız ilk yöntem soğan kullanımıdır. Kuru soğanı iki parçaya ayırıp bir dilim kadarını morluk bölgesine koyun. En az 15 dakika olacak uygulamalarla birkaç gün içerisinde hem morluk hem de ağrı geçer.

Ciltte Morarma Zencefil İle Geçer

İltihap giderme noktasında en sağlıklı besinlerden olan zencefil kullanımıyla da morluklarınızı yok edebilirsiniz. Soğan ile yaptığınız gibi zencefili de ikiye bölüm bölgeye uygulayın. Burada herhangi bir bastırma durumuna gerek olmadığı gibi bir bez ya da tülbentle bağlayabilirsiniz. Böylelikle hem ciltte morarma geçer hem de var olabilecek iltihap oluşumları engellenir.

Hangi Sirke Morlukları Yok Eder

Aslında alıç sirkesi ile çok daha etkili bir kullanım olsa da yine de elma sirkesini de tercih edebilirsiniz. Bu iki sirkeyle kan akışını yeniden düzene koyabilirsiniz. Sonrasında ise morluklar artık birkaç gün içerisinde düzelir. Bunun uygulanması adına ise birkaç kaşık sirkeyi suyla karıştırmanız yeterlidir. Burada ılık bir su işinizi görme noktasında en iyi seçimdir. Ardından temiz pamuk alarak mor bölgeye bu karışımdan sürebilirsiniz. Her ne kadar kokusu biraz rahatsız edici olsa da oldukça iyi bir rol oynayacağını görebilirsiniz.

Ciltte Morarma Geçiren İşlemler

Macun kıvamında yaptığınız maydanozları da yine morluk bölgesine sürerek geçirmeniz söz konusudur. Ayrıca yaban mersini kullanımı da vardır. Sıvı olması adına blender işlemiyle 2 yaban mersinini çekerek hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında hemen acil müdahale durumlarında soğuk kırmızı et koyarak da morluk oluşumu ilk başta önlenir. Ancak burada çok uzun süreli bir işlem değildir. 10 dakika sonrasında önlem amaçlı olduğu için uygulama sonlanır. Yine de etkisini görmeniz söz konusudur. Yapacağınız bu işlemlerle ciltte morarma durumlarını doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir