Ciltte Beyaz Nokta Geçirme Yöntemleri

Halihazırda her kadın için ciltte beyaz nokta çıkması çok büyük bir felakettir. Pürüzsüz ve bir o kadar da temiz yüz istesek de bazen beyaz noktalar ortaya çıkabilir. Akne ve sivilcelere kıyasla daha zorlu olan bu beyaz noktaların nedenleri nedir? Nasıl işlemler yaparak bunlardan kurtulabiliriz? Vakit kaybetmeden tüm aşamalarını sizlerle paylaşalım.

Beyaz Nokta Nedir?

Cilt yüzeyindeki gözeneklerin yağ ya da bakterilerle dolmasıyla beyaz noktalar ortaya çıkar. Bununla birlikte ölü deri hücrelerin nedeni de söz konusudur. Milimetrik yapıda olmalarının yanı sıra diğer lekeler gibi geçişi de kolay olmaz. Ayrıca sıkma yoluyla kurtulmak da imkansızdır. Daha ziyade yüz hatlarında olmasının yanı sıra boyun ve sırt kısımlarında da olabilmektedir.

Beyaz Noktalar Neden Olur?

Temelde birçok farklı nedenle beyaz noktalar kendisini gösterir. Bunların başında hormonlar belirleyici rol oynar. Ayrıca yine genetik durumların etkisi de vardır. Bununla birlikte makyaj yaptıktan sonra da iyi bir temizleme olmaması durumunda zaman içerisinde beyaz noktalar oluşur. Bunun için mutlak surette makyaj malzemelerini iyi seçmek ve temizlemesine dikkat etmek gerekir. Beyaz noktaların oluşumunda şüphesiz ki psikolojik faktörlerin rolü de vardır. Stresli bir yaşama sahip kişilerde daha yoğun olabileceği gibi göğüs ve omuzlarda da belirgindir. Söz konusu gözeneklerin tıkanmış olmasıyla yetersiz bir cilt bakım durumu da yine beyaz noktaları gösterir.

Söz konusu beyaz noktaları geçirme adına birçok farklı yol vardır. Ancak sivilceleri sıkmak ve cilt üzerinde çok farklı ürünleri denemek oldukça risklidir. Ayrıca sık gözlük takmak ile de yine beyaz noktalara neden olabilirsiniz. Peki, ciltte beyaz nokta geçirme yöntemleri nelerdir?

Ciltte Beyaz Nokta Temizleme

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan beyaz noktaları geçirme adına birçok yöntemi bir arada uygulamalısınız. Öncelikli olarak stresten uzak durarak rahat bir yaşam sürmelisiniz. Bununla birlikte cildiniz üzerinde de yapılması gerekenler vardır. Sert fırçaları mutlaka hemen terk etmelisiniz. Makyajlı durumlarda aşırı bir terleme oluyorsa yüzünüzü daha iyi bir şekilde temizlemelisiniz.

Yaz günlerinde güneş koruyucu ve nemlendirici kullanımı şarttır. Ayrıca yağsız makyaj malzemeleri tercih etmeniz de beyaz noktaları geçirir. Gün içerisinde elinizi yüzünüze götürme sıklığına da son vermelisiniz. Bu sayede beyaz noktalar geçerken suyla temiz tuttuğunuz yüzünüzde tüm etkileri de geride kalır.

Var olan ciltte beyaz nokta temizleme adına mekanik yöntemler bulunur. Uzman dermatolog ile söz konusu olan bu işlemde beyaz noktaların boşaltılması sağlanır. Ancak burada işin ehli uzmanların yardımı son derece önem taşır. Aksi durumda kalıcı cilt zararları ile karşılaşabilirsiniz. Yumuşak yüze sahip olmanız durumunda bu işlemi uygulayarak daha hızlı bir şekilde beyaz noktalardan kurtulabilirsiniz. Buna gerek kalmadan da doğru makyaj ürünleri seçerek ve cildinizi temiz tutarak da geçmesini mümkün hale getirirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir