Cilt Bakımı Rutini Nedir? İşte Doğru Sıralama

Hem gündüz hem de gece yapmanız gereken cilt bakımı rutini nelerden oluşuyor. Çok daha iyi bir cilt yapısına sahip olmak için dikkat edilmesi gereken çok sayıda husus vardır. Gündüz saatlerinde yapacağınız işlemlerle hem güneşten hem de tozlardan korunmayı sağlarsınız. Gece rutininde ise cildin onarılması amaçlanır. Halihazırda cildin ihtiyaç duyduğu bakımlarla parlak ve canlı bir görünüme sahip olmanız içten bile değildir. Peki, cilt bakımı rutinini nasıl oluşturacağınız?

Cilt Bakımı Rutini Sıralaması

Cildin korunması adına temiz kalması son derece gereklidir. Bunun için gece saatlerinde mutlaka cildi temizleyerek uymanızı tavsiye ederiz. Sabah kalktığınız ise cildinizi temiz zannetmeniz normaldir. Ancak gerçek çok daha farklıdır. Ilık su ile yıkadıktan sonra hemen temizleyici kullanın. Geceden kalma makyaj kalıntılarının olmaması da önemlidir. İşlemlere başlamadan önce hem gündüz hem de gece temizleyiciler, ilk yapılması gereken cilt bakım rutini olur.

Ciltte Tonik Kullanımları

Yüz temizliği sonrasında tonik kullanımıyla renk verme sağlanır. Nemlendiricilerin daha faydalı olması adına öncesindeki bu işlem şarttır. Bu sayede pH seviyesi de dengelenmiş olur. Ayrıca cildin sağlıklı bir görünüme kavuşması için bu rutinin uygulanması gece-gündüz uygundur. Sağlık odaklı düşündüğümüzde de yine kullanımı birçok yararı beraberinde getirir.

Göz Çevresi İşlemleri

Bir ciltte en hassas bölge göz çevresi olurken uygulamaları da önem taşır. Alelade yapılacak işlemlerle geçiştirme olması durumunda telafisi zor problemler ortaya çıkar. Bununla birlikte erken yaşlanma belirtileri de ilk olarak bu bölgede oluşur. Hassas ciltlerle ilgili hastalıkların buralarda daha sık görülmesi de krem kullanımı mecburi hale getirir. Kolajen kaybının önlenmesi adına da günlük olarak göz çevresi kremi kullanmanızı öneririz. Her zaman bu bölge kaslarının aktif kullanımı da yıpranmayı kaçınılmaz hale getiriyor. Ayrıca olası tüm sorunların önüne geçme adına gece saatlerinde de bu krem kullanımı sonrasında işlemler bitirilmelidir.

Nemlendirici Kullanımı

Dördüncü aşama olan nemlendirici, cilt bakımı rutini olmazlarındadır. Ayrıca en önemli adımı olduğunu söylemek de yanlış değildir. Sabah saatlerinde nemlendirici kullanımıyla UV ışınlarının tüm olumsuz etkilerinden kurtulursunuz. Ayrıca toz ve kirlilikten yüzü koruma adına da tercih edilir. Bu sayede ciltte yaşlanma, kırışıklık oluşumu ortadan kalkar. Gece yatmadan hemen önce de derinlemesine bir temizlik için nemlendirici kullanmalısınız. Daha doğru kullanım için merkezden başlayarak dışa doğru sürmelisiniz. Daha dairesel olarak hareketlerde hafif basınç uygulanması yeterlidir. Söz konusu cilt bakımı rutini çerçevesinde bu dört işlemin hem sabah hem de gece yatmadan uygulanmasıyla cilt problemlerini yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir