Ceviz Ağacı Altında Oturmak Uğursuzluk Getiriyor

Halihazırda çeşitli halk sözleri ve inanışları bulunan geleneğimizde ceviz ağacı altında oturmak büyük bir hatadır. Çünkü inanışa göre ceviz ağacının altında oturmanın zararları vardır. Bundan dolayı hiçbir şekilde ceviz ağacının altında oturmamayı öğütleyen bir anlayış bulunur. Ayrıca uyumaz, dinlenmek ve yaklaşmak da son derece risklidir. Birçok masal ve halk hikayesinde buna benzer durumları görebilmemiz mümkündür. Özellikle büyüklerini dinlemeyip ceviz ağacının altında oturan gençlerin başına gelen öyküler vardır. Bunların anlatılmasının elbette ki ana nedeni çocuk yaşta uyarmaktır.

İnanışa Göre İnsanın Başına Neler Gelir?

Anadolu’nun bağrından kopup gelen bu inanıştaki uğursuzlukların sayısı ise fazladır. Söz konusu inanışa göre eğer bir kişi ceviz ağacının altında oturulsa ömrü kısa olur. Bereketsiz olmasının yanı sıra hastalıklarla geçen bir ömre sahip olması da muhtemeldir. Büyüklerimiz ceviz ağacı altında oturmak kötüdür, derken neyi kast ediyor. Bu inanış nereden geliyor acaba diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ceviz Ağacı Altında Oturmak Sağlığı Bozuyor

İnsanı erkenden öldüren bir inanış sunan ceviz ağacı altında oturmak gerçekliğe dayanır. Halihazırda bilimsel verilerle baktığımızda da Anadolu geleneği bizler büyüler. Çünkü ceviz ağacının çevresine sülfür gazı salgıladığı bir gerçektir. Bu gaz ise havada mevcut olan diğer gazlara kıyasla çok daha ağırdır. Bunun neticesinde tüm gazın ceviz ağacı altında toplanması durumu ortaya çıkar. Ayrıca ceviz ağacı altında oturma ile beraber kişinin sersemlemesi de buradan gelir. Birkaç saat oturmak bile kişinin adeta zehirlenmesine eş değerde olan bir durum ortaya çıkarır. Bununla birlikte uyumak ve istirahat etme konusunda da uyarılar çok daha serttir. Burada asırlar önce sağlık sorunlarına yol açan durum tespit edilmiş ve anlayış ortaya çıkmıştır.

Sülfür Gazı Zararlı Mı?

Söz konusu sülfür gazı insan sağlığı açısından belli risklere sahiptir. Ancak ozon tabakası özelinde rol oynar. Bundan dolayı çeşitli tema kuruluşları, her yere ceviz ağacı dikimi kampanyaları düzenler. Eğer yeterli oranda ceviz ağacı bulunursa ozon tabakasının tamiri mümkün hale gelecektir. Halihazırda ceviz ise hem beyin hem de kalp-damar açısından faydalıdır. Günde her yetişkin insanın bir avuç kadar tüketmesi tavsiyesi vardır. Omega 3 deposu olmasının yanı sıra magnezyum ve melatonin açığını kapatır.

One Reply to “Ceviz Ağacı Altında Oturmak Uğursuzluk Getiriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir