Buzdolabına Koymayacağınız Besinler Listesi

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan besinlerin saklanacağı alanlar değişirken buzdolabına koymayacağınız besinler listesi sizlerle. Bu besinlerden çok daha yüksek verim almak için mutlaka doğru muhafaza etmeniz gerekir. Aksi durumda değer kayıpları söz konusu olmakla beraber istenen lezzeti de alamazsınız. Peki, vakit kaybetmeden buzdolabına koymamanız gereken besinleri sıralayalım.

Sarımsak

Harika bir antibakteriyel olmasının ötesinde hastalıklara karşı da direnci yükselten sarımsak asla buzdolabında olmamalıdır. Çünkü bir günün ardından çürüme başlarken ikinci gün, sarımsağın bakteri ürettiğine şahit olabilirsiniz. Değer kaybının yanı sıra kirlilik getiren sarımsaklarınızı dışarıda muhafaza edin.

Tatlı Çeşitleri Nerede?

Halihazırda organik özellikleri açısından tatlı ürünlerde buzdolabında olmayacaklardandır. Çikolatanın dışında bal ve reçel için risk daha büyüktür. Çünkü akışkanlığı bozabileceği gibi ürünlerin tatları değişir. Etkisini azaltan soğukluk nedeniyle ürünlerin kıvamı her geçen gün kaybolur.

Domates Buzdolabına Koymayacağınız Besinler Arasında

Herkesin doğru bildiği yanlışlar listesi yaparsak sanırım bu madde öne çıkar. Çünkü hemen herkes domatesi buzdolabında muhafaza eder. Ancak bu çok büyük bir hatadır desek yanlış olmaz. Bununla birlikte domatesin hızlı bozulduğunu söyleyenlerin sayısı da fazladır. Yine de en doğrusu domatesi dışarıda tutmaktır. Çünkü soğuk havanın etkisiyle organik yapısı değişen domatesler daha hızlı bir çürüme sürecine girer. Sonrasında ise sindirim hastalıklarının baş sebebi olur.

Kahve Nerede Saklanır?

Söz konusu soğuk ve nemli ortamlar kahveyi birçok açıdan zarara uğratır. En başta görüntüsü ve kıvamı bozulurken tadında da değişimler yaşanır. Bundan ötürü hiçbir şekilde Türk kahvesi ve türevlerini buzdolabınızda saklamayın.

Hangi Meyveler Buzdolabında Olmaz

Birçok meyve için soğukta bakteri üretimi söz konusudur. Bundan dolayı toplandıktan hemen sonra tüketilmesi çok daha doğrudur. Ancak bu durum olmuyorsa dışarıda ortalama bir ısıda tutmak daha idealdir. Bu meyvelerin başında çilek gelirken hiçbir şekilde buzdolabında yeri yoktur. Ayrıca yine hızlı olgunlaşmasını oda sıcaklığına borçlu olan Avokado da buzdolabına koymayacağınız besinler arasındadır. Olgunluk durumuna gelmeyen muzlar ile sert çekirdekli meyveleri de soğuk bölümlerde saklamak yanlış olur. Şeftali, kayısı ve kiraz gibi besleyici yönü kuvvetli meyveleri de yine dışarıda bulundurmak faydalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir