Burun Tıkanıklığı Çözümleri

Mevsim geçişleri, bahar ayları ve kış dönemlerinde ortaya çıkan burun tıkanıklığı çözümleri nelerdir? Eğer her gün burnunuzun tıkalı oluyorsa mutlaka bunları deneyebilirsiniz. Nefes almayı zorlaştırmanın yanı sıra gündelik hayatı da etkileyen burun tıkanıklıkları oldukça zorlayıcıdır. Kaliteli bir gün geçirmenizi tam anlamıyla engeller. Ayrıca geçmek bilmeyen bu sorunla ilgili kişinin iltihap riski de yüksektir.

Burun Tıkanıklığı Çeşitleri

Söz konusu burun tıkanıklığı ikiye ayrılır. Kısa süreli durumlarda hızlı bir temizleme yeterlidir. Çok uzun sürmemesinden ötürü yıpranma hali olmaz. Ancak kronik burun tıkanmalarında kişinin çok daha bilinçli ve dikkatli hareket etmesi gerekir. Her seferinde doktora gitmek zor olacağı için evde pratik çözümleri bulmalısınız.

Grip durumlarında iyileşme süreçleri 1 ile 2 haftadır. Eğer 15 günden fazla bir süre burnunuzun tıkalı olması söz konusuysa hekime başvurmalısınız. Ancak önemli bir sağlık sorunu olmaması durumunda yapılacak tarifleri ve yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Çözümleri

Birçok farklı yöntemle burun tıkanıklığı durumlarından kurtulabilirsiniz. Bunların başında bol sıvı tüketimi gelir. Özellikle gün içerisinde hemen her saat su içerek burnunuzu tıkanmaktan koruyabilirsiniz. Eğer tıkalı burun durumu varsa da çözüm olur.

Sıcak Tüketim

Mutlaka suyla birlikte sıcak ürünlerin içmek de yardımcıdır. Bunların başında zencefil, zerdeçal çayı ve nane-limon gelir. Birkaç saat aralıklarla bu sıcak çayları tüketerek katkı sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz odada sıcak su bulunması veya buhar makinesi çalıştırmak da yine bir başka çözüm yoludur.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

  • Daha yüksek yastıkla uyumanız burun tıkanıklığını önler.
  • Nane yağı koklayarak da burnunuzu açabilirsiniz.
  • Daha ferah ortamlarda bulunmak ve nemli havaya sahip olmak da bir başka çözümüdür.

Burun Tıkanıklığı Geçiren Tarif

Mukusun dışarı atılması adına tuzlu su iyi bir öneridir her zaman için. Bundan dolayı yarım bardak ılık su içerisine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin. Sonrasında karıştırarak burnunuza damlatın. Hafifletici bir etkisi olduğunu ilk anda fark edeceksiniz. Bu işleme devam ederek de burun tıkanıklığını ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir