Bulunmaz Hint Kumaşı Nereden Geliyor? Üzüleceksiniz!

Dünya genelinde üne sahip bulunmaz Hint kumaşı deyimi nereden geliyor sizce?  Var olan bu deyim, genellikle kinaye için kullanıldığı gibi karşı tarafı yerici tarzdadır. Herhangi bir durumla ilgili kişinin o kadar önemli olmadığını ifade eder. Kendisini Hint kumaşı kadar değerli görenler için kullanımı yaygındır. Bununla birlikte neden Hint kumaşı tabiri vardır. Ayrıca niye Hint kumaşı bulunmaz olmuştur. İşte, bu deyimin nereden geldiğini merak ediyorsanız tarihe göz atmamız gerekecek.

Bulunmaz Hint Kumaşı Hikayesi Nedir?

Yıl 1612. Güneşin batmadığı ülke konumundaki İngiltere, büyük uğraşlar sonucunda Hindistan’da egemenliği kazanır. İşgal uzun bir dönem sürse de artık sömürge ticareti için her şey elverişlidir. Sonrasında nüfusun gelire dönüşmesi adına ticaret merkezi haline gelmesini sağlar. Bu sayede Hindistan’a kolaylıkla ürünleri satacak, büyük bir gelir elde edecekti. Dokuma alanında ise İngiliz kumaşı çokça ünlüydü. Hemen her Avrupa ülkesinde satışı var olan bu kumaşlardan getirme kararı alan İngilizler büyük bir şok yaşadı. Çünkü el emeği olan Hint kumaşının gerisinde kaldı. Ardından rekabet olması açısından çok daha uygun fiyattan insanlara satışa başladı İngilizler. Hint kumaşına kıyasla yarı fiyatına olmasına rağmen kimse İngiliz marka kumaşları almadı. Bunun en büyük nedeni yerli ve kaliteli olmasıydı. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmekle uğraşmayan İngilizler ise çok acı bir yola başvurdu.

İngiliz Vahşeti Kan Dondurdu

Halihazırda bulunmaz Hint kumaşı nereden geliyor sorusuna da yanıt olacak bu işlem, kumaş üreticilerinin canını yaktı. Hem kumaşların dokunmaması hem de düğüm atma ihtimali kalmaması için insanlık dışı işe girişti İngilizler. Hintli çıkrıkçıları tespit ederek topladılar. Ardından el parmaklarını keserek meslek hayatlarına son verdiler. Büyük bir vahşet örneği olan bu durumla birlikte artık Hint kumaşı üretimi de bitti. İngiliz ticaretinin kapitalist anlayışından gelen bu yabani işlemle bulunmaz Hint kumaşı deyimi ortaya çıktı. Hiçbir yerde bulunması mümkün olan Hint kumaşları yerini İngiliz kumaşlarına bıraktı. Çoğu kadın giyimi üzerine yapılan üretimlerin sekteye uğraması ise kısa sürdü. Çünkü hala hint kumaşları varlığını devam ettiren misyonuyla alıcılarını bekliyor.

Günümüzde Hint Kumaşları

İpek yapılı oldukça şık ve kaliteli olan Hint kumaşları çok daha uzun ömürlüydü. Elbiselerin çok daha uzun yıllar kullanılmasını sağladı. Ancak İngilizlerin getirdiği kumaş aynı etkiye sahip olmadığını hemen gösterdi. Çok daha fazla satış yapma adına kalitesi gerideydi. Halihazırda hem yapısı hem de modelleriyle Hint kumaşı üst klasmanda yer alır. Avrupa’nın gösterişli moda organizasyonlarında da kendisini gösterir Hint kumaşı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir