Bulaşık Makinesinde Turşu Yapmak!!

Teknolojinin avantajlarından yararlanma adına bulaşık makinesinde turşu yapmaya var mısınız? Evet, yanlış duymadınız bulaşık makinesiyle turşularınızı çok daha hızlı hazırlayabilirsiniz. Kurduğunuz turşu kavanozlarının olmasını beklemenize artık gerek yok. Haftalar ve hatta aylar süren turşu oluşma sürecini çok daha pratik hale getirebilirsiniz. Peki, ama bu yöntem nasıl işliyor?

Turşu Kavanozları Hazırlama

1 litrelik kavanozlar çok daha ideal olmakla beraber farklı boyutları da güven içerisinde kullanabilirsiniz. Buradaki en büyük avantajımız bekleme süresini ortadan kaldırmaktır. Bununla birlikte salatalık, biber ya da domates gibi turşularınızı kolaylıkla deneyebilirdiniz. Ancak uyarımız lahana ile ilgilidir. Çünkü içerisinde kükürt olduğu için asla lahana turşularınızı makineye atmayın.

Söz konusu turşu kavanozlarını hazırlarken 1 küçük çay bardağı kadar sirke, 2 yemek kaşığı kaya tuzu, 2 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve şeker koymalısınız. Ayrıca 5 diş sarımsak da turşuların daha lezzetli ve sağlıklı olmasını sağlar. Ancak siz çok daha az bir oranda da eklemesini kendinize göre yapabilirsiniz.

Kavanozda Turşu Yapımı

Söz konusu turşu malzemelerini hazırlayarak doğrayabilirsiniz. Sirke, tuz ve suyu birlikte karışım yaptıktan sonra kavanoza ekleyin. Bununla birlikte sebzeleri yerleştirdikten sonra malzemeleri koyarak kapağını kapatın. Sonrasında bulaşık makinesinde turşu keyfini çıkarın.

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

Boş olan makinenizin hem üst hem de alt kısımlarına kavanozları yerleştirebilirsiniz. Sonrasında en uzun ve sıcak programda çalıştırmalısınız. Program bittikten sonra ise bir süre bekleyin. Ardından kapağını açarak soğumasını bekleyin. Mutlaka tüm kavanozlar iyice soğuduktan sonra bulaşık makinesinden çıkarın.

Bulaşık Makinesinde Turşu Nasıl Olur?

Söz konusu işlemle aslında pastörize etme sonucu alınır. Bundan dolayı aynı gün içerisinde yemeye hazırdır. Ancak isterseniz buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra da lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz. Vakum işlemiyle bulaşık makinesinde turşu konserve haline gelir. Bundan dolayı da eğer kavanozun kapağını açmazsanız çok uzun bir süre saklamanız mümkündür. Bir günde yapacağınız bu işlemle bir kış boyunca turşu yiyebilirsiniz. Ayrıca hemen kendi doğal turşusunu yemek isteyenler için de son derece idealdir. Pratik yaşam ile ilgili tüm detaylar ve gözden kaçanları bilmeye devam etmek için sana bana bilgi size yeter.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir