Boğaz Ağrıları Nasıl Geçer? İltihaplara Çözümler

Hem enfeksiyon hem de bakteriler kaynaklı ortaya çıkan boğaz ağrıları nasıl geçer? Bu sorunun yanıtı için öncelikli olarak nedenlerini irdelemek gerekir. Özellikle bahar aylarında hava değişimlerinden ötürü görülme olasılığı çok sıktır. Bununla birlikte yüzde doksan oranında virüslerden dolayı ortaya çıkan boğaz ağrıları, çoğu zaman yorucudur. Alerjik durumlarda yine bir başka neden olmakla beraber bitkisel ürünlerin kullanımı söz konusudur. Peki, boğaz ağrılarını geçiren iltihap yok edici çözümler neler?

Baharatlı Çay Karışımı

Çok sık yaşanan boğaz ağrıları için önemli bir çözüm yoludur baharatlı çay. 1 tatlı kaşığı kadar pul biber ve naneyle hazırlanır. Demleme işlemleri öncesinde limon ve bal ilavesi söz konusudur. Bununla birlikte iyice kaynattıktan sonra biraz beklenir. Ardından yavaşça ve sade olarak içerek etkisini görebilirsiniz. İlk yudumla beraber boğaz bölgesinde ağrıların azalmaya başladığını hemen hissedeceksiniz.

Baharatlı Bal Karışımı

2 yemek kaşığı kadar balın fincana konulmasının ardından en önemli iki malzeme zencefil ve zerdeçal olur. Rendeleyerek zencefili hazır hale getirirseniz tüketimi çok daha kolay olur. Bununla birlikte bir tatlı kaşığı zerdeçal yeterli olurken yutma değil de sindirme şeklinde tüketimi gerekir. Boğazınızda bir süre bu karışımı bekletmeniz tesirini de arttırır. Gün içerisinde birkaç kez bu karışımı yaparak boğaz ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Boğaz Ağrıları Çözümü Elma Sirkesi

Bakterileri öldürme noktasında en iyi besinlerden olan elma sirkesiyle de boğaz ağrılarınızı geçirmeniz mümkündür. Her ne kadar keskin ve son derece itici gelen bir kokusu olsa da etkisi çok yüksektir. Bu olumsuzluğu kırma adına 2 yemek kaşığı sirkenin içerisine 1 yemek kaşığı kadar bal ekleyin. Sonrasında 1 bardak ılık suya bu karışımı dökerek karıştırın. Beklemeden hemen içerek boğazdaki ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Gargaranın Ağrılara Etkisi

Geçmek bilmeyen boğazdaki ağrılar için gargara da bir çözüm yoludur. Ilık suya bir miktar tuzla beraber karbonat ilavesiyle güzel bir karışım hazırlanır. Ardından boğazda gargara yaparak iltihaplı bölgenin kurutulmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin sabah, öğle, akşam saatlerinde yapılmasında sakınca yoktur. Bir miktar boğaz ve ağız içerisinde tutmak da çok daha hızlı geçmesini sağlar. Daha ziyade kadın ve çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır.

Genellikle boğaz ağrıları kişinin alışkanlıklarıyla da ilgilidir. Bundan dolayı günlük işlerinizde dikkat ederek sık tekrarlanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca boğaz ağrısı olan dönemlerde kişinin çok aşırı sıcak ya da soğuk ürünler tüketmemesi de önem taşır. Bu durumlar beraberinde tahriş getirirken iltihaplanmaya da davetiye çıkarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir