Bir Hocadan Fazlası: Sir Alex Ferguson Kimdir?

alex ferguson sanabanabilgi

Futbolun enlerinden olan Sir Alex Ferguson kimdir acaba? Efsane spor adamlarını göz atmaya başlıyoruz. Akla gelen belki de ilk isimlerden bir tanesi olan Alex Ferguson ile Man United ilişkisini mercek altına alıyoruz. 1941 yılının son gününde Glasgow kentinde dünyaya gelen İskoç efsane, İngiltere’nin en tanınmış ilk on ismi arasındadır. Halk arasındaki kısaltmasıyla “Fergie” olarak anılan ünlü menajer, futbola kazandırdığı kavramlarla da adından söz ettiriyor.

Futbolculuk kariyerinde Quenns Park, St, Johnstone, Dunfermline Athletic, Rangers, Falkirk takımları bulunan Alex Ferguson, Man United kariyerine ise 1986 yılının 6 Kasım günü başladı. Ancak herkes tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılanması ve art arda kötü sonuçların gelmesi ise erken final olacağı izlenimi verdi. Bununla birlikte ilk sezonunda 11.sırada bitirilen kulübü zirveye taşımak için hırsı ve becerisi vardı. Steve Bruce, Brian McClair, Jim Leihgton gibi önemli isimleri transfer ederek başlanılan yeni sezonda ikinci sıra elde edildi. Sonrasında Liverpool ile başlanılan rekabet ise yıllar boyu sürecekti. 1989-90 sezonunda Man City önünde 5-1 yenilgi ise eleştiri oklarını yöneltmeye yetti. Ancak Man United yönetimi, Ferguson ismine destek oldu ve ne olursa olsun bu takımın hocası Ferguson olacak açıklaması yapıldı. Sonrasında ise kupalar peş peşe gelmeye başlayacaktı.

alex ferguson kimdir

Kazandırdığı Yıldız İsimler

1986 ile 2013 yılları arasında İngiltere’nin en köklü kulüplerinden olan Manchester United hocalığı yapan Alex Ferguson, birçok başarının da mimarı olmuştur. Halihazırda kırılması güç rekorlara sahip olan deneyimli teknik direktörün futbola kazandırdığı yıldız isimlerin sayısı ise oldukça fazladır. Roy Keane denilince akla gelen ilk isim Fergie olurken belki de İngiltere’nin en klas isimlerinden David Beckham’da onun eseridir. Ayrıca futbolculuk kariyerine devam eden dünyanın gelmiş geçmiş en iyi isimlerinden olduğu iddia edilen Cristiano Ronaldo’nun çıkışı da yine Ferguson sayesinde olmuştu. Uzun yıllar Man United takımının golcüsü olmayı başaran Wayne Rooney’de çıkışını Sir ile yapanlardan. Takımın beyni olan Paul Scholes ve aynı zamanda çok uzun yıllar Man United efsanesi haline gelen Ryan Giggs de belki de birçok şeyi Ferguson’a borçlu isimlerdendir.

Başarılarla Dolu Kariyeri

27 yıllık Man United kariyerine toplamda 13 kez Premier Lig şampiyonluğu yaşayan Sir Alex Ferguson, bu alanda en iyilerdendir. Ayrıca 2 kez Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırdı ve sayısız yerel kupa başarıları da 27 yıllık bir destanı gözler önüne seriyor. 8 Mayıs 2013 günü yaptığı duygu dolu açıklamalarla veda ettiğinde şüphesiz ki her bir Man United taraftarı ve futbol sever gözyaşlarına engel olamamıştı. Şu an bile geri dönmesini isteyen milyonlarca taraftar var olurken her zaman için akıllarda bu kadar erken bırakmasaydı ne olurdu acaba sorusu olacak.

En İyi Man United Kadrosu

27 yıl boyunca aralıksız bir şekilde Man United hocalığı yapması ve İngiltere’nin sözü en çok dinlenen spor adamlarından birisi olması Alex Ferguson isminin efsane olmasına yetti. Halihazırda en itibarlı isimlerin başında gelen 78 yaşındaki kurt teknik adamın en iyi Man United kadrosu ise şu şekildedir;

Peter Schmeicel

Gary Neville,     Rio Ferdinand,     Nemanja Vidic,    Patrice Evra,

David Beckham     Roy Keane     Paul Scholes,

 

Cristiano Ronaldo                                                                            Eric Cantona,

 

                                                       Ruud Van Nistelrooy

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir