Beyin Sağlığı İçin Mind Diyeti Formülü

Çok fazla uyarıcıya maruz kalmanın etkisiyle ortaya çıkabilecek beyinle ilgili sorunların yaşanmaması adına Mind diyeti oldukça idealdir. Alzheimer başta olmak üzere çeşitli rahatsızlardan uzak durmak isteyenler için bitkisel besin ağırlıklı bu diyeti uygulayabilirsiniz. Doymuş yağlardan uzak durmanızı sağlayacak olan bu diyet döneminde kendinizi çok daha dinç hissetmeye başlayacaksınız. Sağlıklı yaşam konusunda şüpheleriniz varsa ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız sizlere göre bir diyet programı. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkması kuvvetle ihtimal zihinsel sağlık sorunlarını önemli oranda azaltır.

Yaşlanmanın tüm zihinsel etkilerini azaltmaya yardımcı Mind Diyeti ile riskleri azaltabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre erken bunama ihtimalini %35 oranında azaltan bu diyeti uygulamanız çok da zor değil. Peki, Mind diyeti çerçevesinde hangi gıdalar tüketilmesi gerekiyor?

Mind Diyeti Besinleri

Halihazırda ilk sırada yeşil yapraklı sebzeler gelirken lahana ve ıspanak başı çekiyor. Bununla birlikte pişmiş yeşilliklerin tüketme oranı da yüksektir. Ayrıca salata olarak da hemen her gün akşam yemeklerinde yeşil yapraklı besin tüketimi söz konusudur. Haftalık porsiyon minimum altı olmakla beraber farklı kombinlerde hazırlanır.

Fındık, ceviz ve benzeri yağ asidi bulunduran kuruyemiş tüketimi de bu diyet özelinde kritiktir. Besleyici olmasının yanında beyne doğrudan katkısı bulunur. Meyveler arasında ise çilek en fazla yenmesi gereken üründür. Ayrıca yaban mersini ve böğürtlen de haftalık olarak tüketilen Mind diyeti besinleri listesindedir.

Günlük olarak kinoa ya da yulaf gibi tahılların tüketimi de son derece işe yarar. Salata ya da yemeklerin içinde ana madde olarak zeytinyağı kullanımı vardır. Ayrıca haftada iki gün balık tüketilen bu diyet programında bakliyat ve kümes hayvanları diğer ikişer günü oluşturur.

Yasaklı Liste Uzuyor

Margarin ve tereyağı gibi vücut için son derece büyük tehdit olan ürünlerin kullanımı yasaktır. Ayrıca peynir ve kırmızı et tüketimi de haftada bir gün ile sınırlıdır. Bununla birlikte kızarmış gıdalar ve hamur işleri de hiçbir şekilde yer almaz. Son olarak işlenmiş gıda ürünleriyle paketli tüm market ürünlerinin yenmesi de diyeti bozar.

Mind Diyet Programı

Kahvaltı: Söz konusu diyette üç ana grupta ürünleri toplamamız mümkündür. Öncelikli olarak yulaf ezmesi kahvaltı için idealdir. Ardından kuruyemişler kategorisinden ay çekirdeği, ceviz, fındık seçimi yapabilirsiniz. Sonrasında ise kuru erik ve karabuğday salatası da yeşillik tercihidir.

Öğle Yemeği: Öğle saatlerinde yeşillik salatası veya fırında sebzeli bir somon balığı olur. Hemen ardından ara öğünde üzüm ve yaban mersini alarak şeker dengesi sağlayabilirsiniz.

Akşam yemeği: Haşlanmış nohutlu sebzeli bir salatanın yanında ton balığı tüketebilirsiniz. Diğer bir alternatif fırında kırmızı et olabileceği gibi tavuk seçimi de uygundur.

Bir haftalık Mind diyeti sayesinde vücut dengesini korumanın ötesinde beyin ve zihinsel sağlık doğrultusunda beslenme gerçekleşir. Ayrıca kişinin doğrudan zihinsel problemleri giderme adına yaptıkları da karşılığını verecektir. Bir aylık süre boyunca da bu diyeti devam ettirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yine de çok uzun süreli olmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir