Batı Şeria Kavgası Nereden Geliyor?

Batı, Kuzey ve Güney kısmında İsrail’in yer aldığı Batı Şeria kavgası nereden geliyor acaba? Uzun yıllardır tarih sahnesindeki önemini koruyan bu beldenin geçmişine sizleri götüreceğiz. Günümüzde Filistin toprakları olsa da hemen hiçbir devlet tarafından tanınmayan bir alan burası. İsrail ise yaklaşık 3 milyon Filistinlinin bulunduğu bu yerleşim yerini ilhak etmenin derdinde. 1980’li yıllardan beri toprak alarak Yahudi yerleşim yerlerini büyütmenin hesaplarını yapıyor. Her ne kadar başarılı olduğu alanlar bulunsa da tam olarak hakim olması söz konusu değil. Ancak yine de Yahudi toprakları olduğuna dair inanç yüzünden Batı Şeria kavgası sürüyor. Özellikle Kudüs ile yakınlığı ve vaat edilmiş topraklar inancı bir kutsallık veriyor. Bunun neticesinde ise Arap toplumuna karşı son derece şiddetli bir tavır bulunuyor. Elbette ki İsrail Devleti’nin sert tutumunda son yüzyıl olaylarının etkisi var. Almanya ve Avrupa’da baskıcı rejimlerle karşılaşması Musevi toplumunu daha sert hale getirdi. Özellikle bir “vatan arzusu” olayları buraya getirdi.

Batı Şeria Nerede?

Orta Doğu bölgesinde önemli Arap kaleleri arasında bulunuyor. İsrail ile Ürdün nehri arasındaki bu yer aslında çok da geniş değil. 5.655 km2 alana sahip olup Lut Gölü ile çevrilidir. Uzun asırlar Osmanlı Devleti himayesinde kalırken hiçbir zaman savaş ve çatışmanın merkezi olmamıştır. Sonrasında ise İngiltere’nin himayesine girmiştir. Burada bir dönem Filistin Mandası kendisini gösterirken İsrail’in ise ilk hedefleri arasındadır.

Büyük İsrail Devleti Planı

1967 yılında gerçekleşen Orta Doğu Savaşı sonucunda İsrail, Arap devletleri yenilgiye uğratır. Ardından gelişmiş teknolojiye sahip olmanın avantajıyla burada yerleşim yerleri çalışmalarına başlar. An itibariyle Batı Şeria orta kısımlarında Filistinliler yaşar. Ancak yine de hemen her bölgesinde irili ufaklı İsrail yerleşimleri bulunur. Bununla birlikte Uluslar arası anlaşmalara baktığımızda bu Yahudi yerleşimleri yasa dışı. Hiçbir şekilde resmi geçerliliği olmamasına karşın BM ülkeleri sessiz kalıyor. Bundan dolayı fiili anlamda İsrail’in bir başarı kazandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Batı Şeria Kavgası Nedir?

Yahudi yerleşim yerlerinde bulunan zengin museviler, Ata toprakları iddiasında devam ediyor. Ancak yine de yerleşimcilerin güvenliğini sağlamak kolay olmuyor. İsrail Devleti, tel örgüler ve yollarda askeri kontrol noktaları oluşturmuş durumda. Buna karşın yine de Filistinli halk ile çatışmalar ara sıra yaşanıyor. Uzun yıllardır süren gerilim her zaman için kan dökmeye müsait durumda. Yüz yıla yakın bir süredir yüzbinlerce insan ölürken silahlı çatışmaların sayısı da oldukça fazla.

Batı Şeria Demografik Yapısı

Söz konusu işgal girişimleri sonucunda aslında büyük hedef demografik yapının değiştirilmesine yöneliktir. Halihazırda son yıllardaki nüfus artışı az olsa da yine de Filistinliler sayısı büyük üstünlük sağlıyor. %70 oranında Sünni Müslüman nüfusun olduğu Batı Şeria için hiçbir şey bitmiş değil. Buna karşın Yahudi nüfus yüzde 20 civarındadır. Geriye kalan %10 hristiyan nüfus olmakla beraber 2000 civarında Yahudi yerleşim yeri olduğu tahmini vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir