Baskı ve Zulmü Anlamak İsteyenlere Kitap Önerileri

Her ne kadar zulüm ve baskı ileri boyutlara taşmış olsa da bilmek isteyenlere kitap önerileri derledik. Bu kitaplarla geçmişten günümüze hangi zulüm politikaları izlendiğine şahit olabilir, baskıların boyutunu öğrenebilirsiniz. Karanlıklarda şarkılar söylenir mi diye sorgulama yaptığında karanlık zamanları anlatan şarkıların söylenmesi gerektiğini ifade eden Bertolt Brecht gibi olmak dileğiyle. Güneşin doğmasına az bir zaman kaldığını bilerek kitapları da karanlığın en zifiri noktasında okuyabiliriz.

Isabel Allende – Ruhlar Evi

Can Yayınları çıkışlı 1982 yılı eserinde bir ailenin üç kuşakta yaşadıkları yer alıyor. Şili yönetimine geldikten sonra bir anda askeri darbeyle gönderilen Salvador Allende’nin büyüleyici yaşamı. Bununla birlikte son saatlerini nasıl geçirdiğine dair ayrıntılar sizleri kitabın içine alacak. Nobel sahibi Pablo Neruda ise diktatör Pinochet ile olan mücadelesinde neler yaptı? Neruda’nın cenaze töreninin nasıl bir meydan okumaya dönüştüğüne şahit olacaksınız. Gizemli yönleriyle ortaya çıkan kitap önerileri arasındaki Ruhlar Evi, tüm baskılara rağmen yolunda devam eden insanları öne çıkarıyor.

Katharine Burdekin- Swastika Geceleri

Halihazırda distopya eserler sevenler için en iyi kitap önerileri arasında bulunuyor. Ayrıca feminist yönü de bulunan 1937 yılı Swastika Geceleri herkes için muhteşem yönler barındırıyor. Güzel bir anlatıma sahip roman 27.yüzyılda geçiyor. Adolf Hitler’in tüm planlarının başarıya ulaşması sonucunda olacakları görmek mümkün oluyor. Sonrasında Avrupa’nın nasıl bir Nazi dünyasına haline geldiğini görüyoruz. İlginç ayrıntıların ön plana çıktığı distopya eserde Hristiyanlık ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bununla birlikte artık dini hayat yaşamak isteyenler evlerinde gizlenir. Hem inanç hem yaşantı açısından herkesin bir Nazi olma zorunluluğu son derece güzel işlenir. İlah ise elbette ki ölümsüz Adolf Hitler. Baskı ve zulmün ileri boyutlara taşındığı bu eser, düşüncelerin sorgulanmasını sağlarken eril dil konusuna açıklık getiriyor.

Franz Kafka- Dava

Modern edebiyatın sembollerinden Franz Kafka imzalı Dava isimli eserde sorgusuz ve nedensiz tutuklanma olayıyla her şey başlar. Neden tutuklandığı ya da neyle suçlandığını bilmeyen bir bireyin başına gelenler söz konusudur. Mahkemeye çıkamadığı gibi herhangi bir savcıyla muhatap olamaması da gerginliği en iyi şekilde yansıtır. Sonrasında “Kafkaesk” kavramıyla ortaya çıkan dünya sorgulaması bizleri karşılar. Kişinin her anlamda dünya nimetleriyle tutuklanmış olması ve özgürlüğüne ihtiyaç duyduğunu anlatır bu kitap. Bir kez daha distopya kıvamındaki bu eser de zulüm ve baskı boyutlarının evrensel nitelikte olduğunu gösterir.

Gabriel Garcia Marquez -Başkan Babamızın Sonbaharı

Herkesin sadece yüzeysel bir sevgi duyduğu diktatörün son zamanlarını konu alan “Başkan Babamızın Sonbaharı”, dramatik etkili romanlar arasındadır. Artık son günlerini yaşamasına karşın içindeki hayat aşkı devam eder. Bununla birlikte ölüme meydan okuma adına kan dökmeye devam eder. Ayrıca yaptığı zulümlerin etkisi giderek artar ve cinayetlerin birbirini kovalar. Sonrasında ise sürpriz son sizleri bekliyor. Umutsuzlukların içerisinde neler olabileceğini bilmeden yaşar insan. Yaşadığımız dünya hayatının getirdiklerini görmek için kitap önerileri arasından bu eseri seçebilirsiniz.

Zulüm Rejimleriyle Kitap Önerileri Satışları

Geçmişten beri zulüm ve baskıları anlatan kitap önerileri aslında değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda doğrudan bir hikaye ya da kişiler bulunurken dolaylı anlatım tercihi de vardır. Ayrıca fabl örnekleri de aslında birer zulüm ve baskı rejimlerini ifşa eden anlatılardır. Halihazırda milyonlar satan kitapların gerçeklerden beslendiği de aşikardır. Toni Morrison imzalı Sevilen eserinde kölelikten özgürlüğe geçiş sürecini bulabilirsiniz. Bunun gibi çok daha fazlası da söz konusudur. Ayrıca hem gezi niteliğine sahip hem de bir amaca hizmet eden eserlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir