Baş Belası Kabızlık Nasıl Geçer?

Belki de günlük yaşamı en çok etkileyen sağlık problemlerinden olan kabızlık nasıl geçer sorusuna doğal yöntemler ışığında cevaplar vereceğiz. Kısaca ifade etmek gerekirse kabızlık, sindirim sistemi özelinde hareketlenmenin daha az olmasıdır. Bağırsaklarda hareketsiz durumların ortaya çıkmasıyla birlikte kişi, rahatsızlık yaşar. Her ne kadar geçici kabız olma hali çok büyük bir sorun olmasa da uzun süreli devam etmesiyle riskler büyür. Peki, bir insan neden kabız olur?

Kabızlık Nedenleri

  • Tuvalet ihtiyacını erteleyerek yerine getirmemek,
  • Stresli hayatın getirdiği depresyon ve benzeri durumlar,
  • Kolon ya da bağırsak bölümlerinde daralmalar yaşanması,
  • Hamilelik döneminde olma,
  • Çok sık pirinç ya da makarna tüketmek,
  • Demir ilaçlarını çok aşırı kullanmak gibi hususlar kabızlığa neden olan en bilinen unsurlardır.

Doğal Yollarla Kabızlık Nasıl Geçer?

Halihazırda bir hastalık olmasından ötürü bir süreç olan kabızlıkla ilgili yapılması gerekenler bulunur. Bunların başında ilk husus bol su tüketimi gelir. Özellikle günlük çok az su tüketen kişilerin kabız olma riski fazladır. Bundan dolayı su içmeyi gün içerisine yaymak en akıllıca çözümdür.

Hareket Ederek Kabızlıktan Kurtul

Çok sık kabız oluyorum diyorsanız mutlaka hareket şarttır. Devamlı yatmak ya da oturmakla gününüzü geçiriyorsanız kabızlık bir kaçınılmaz son haline gelir. Bunun yerine ev içerisinde dahi hareketli olmak bu problemi ortadan kaldırır. Düzenli spor yapmakla da tam anlamıyla geçmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle kadın vücudu için ev içi egzersizler kabızlığı geçirme noktasında çok iyidir. Mutlaka 15er dakika olacak şekilde günde üç defa kolay egzersiz hareketleri uygulamalısınız.

Süt Ürünleri Riskli Mi?

Kabızlıkla ilgili problemlerde süt ürünlerinin etkisi fazladır. Eğer çok fazla tüketiyorsanız bu duruma son vermelisiniz. Sonrasında kabız olma halinizi kontrol edebilir, daha iyi olacağını görebilirsiniz. Bununla beraber lifli gıdaların neden olduğu da açıktır. Bakliyat tüketimini de azaltarak bir çözüm yolu sunabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeyle Kabızlık Nasıl Geçer?

Mutlak surette kabızlık nasıl geçer özelinde bir beslenme programına sahip olabilirsiniz. Böyle bir durumda pirinç, makarna ve muz üçlüsünden uzak durmalısınız. Ayrıca yulaf da artık listenizde olmamalıdır. Bunların yerine bol sebze tüketimiyle kendinizi rahatlatabilirsiniz. Başta şeftali olmak üzere portakal ve kayısıyı daha sık yemelisiniz. Aşırı kafein durumu da yine kabızlık nedenleri arasında olurken gün aşırı olmasına dikkat etmelisiniz.

Kabızlık İlacı Nedir?

Aniden bastıran kabızlık durumuyla karşı karşıya kalırsanız yoğurt, keten tohumu ve biraz zeytinyağı üçlüsünü deneyebilirsiniz. Yapacağınız bu karışımla bağırsaklarınızı çalıştırırsınız. Hareketlenme sonucunda kabızlık ortadan kalkarken kefir tüketimi de yine öneriler arasındadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir