Baldır Ağrısı Nedenleri Neler? Nasıl Geçer?

Yürüme veya oturma sırasında da kendisini gösterebilir olan baldır ağrısı nedenleri nelerdir? Bir anda başlayan ağrıların büyük hastalıkların belirtisi olma ihtimali de vardır. Bununla birlikte gece uyurken bile oluşabilecek ağrılarla ilgili tüm merak ettiklerinizi bir araya getirdik. Vakit kaybetmeden baldır ağrısı çekiyorsanız yazımıza devam etmenizi tavsiye ederiz.

Baldır Ağrısı Oluşumu

Halihazırda gündelik hayatı olumsuz etkileyen baldır ağrıları birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Genellikle düzensiz spor egzersizleri sonrasında çok daha şiddetli hale gelir. Bununla birlikte kişinin uyurken yaptığı dengesiz hareketlenmelerde baldırda ağrılara neden olur. Diz ile ayak bileği arası olan baldır ağrılarında birçok farklı unsur temel etkendir. Sinirler ve bağların yanı sıra kan damarları da buradadır. Bu kritik bölgenin en ufak bir enfeksiyonda ağrılar başlaması da buradan gelir. Ayrıca önemsiz görülmesi durumunda sinir bölgelerinde çok daha ciddi hastalıklara da yol açabilir. Bundan ötürü düzenli bir şekilde devam eden ağrı durumları varsa mutlaka uzman doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Hiçbir şekilde ertelenecek bir durum olmadığını bilmelisiniz.

Baldır Ağrısı Nedenleri

Söz konusu baldır ağrısı nedenleri arasında sportif faaliyetler ilk sıradadır. Basketbol, koşu ya da zıplama gibi hareketlerin yapılması sonucunda kasılmalar gerçekleşir. Yeterli esneme olmaması durumunda ağrıların şiddeti artar. Buradaki ağrı durumları çoğunlukla kaslarla ilgilidir. Bunun haricinde kadın vücudu için baktığımızda topuklu ayakkabı giymenin de ağrılara sebebiyet verdiğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü baldır kasını küçülten bu eylem sonucunda güçsüzleşme açığa çıkar. Sonrasında düz taban ayakkabılar giydiğinde kişinin ağrıları ortaya çıkar.

Mineral Eksikliği Etkiler

Kemik ve kas sağlığı açısından kişinin mineral eksikliği bulunması da bir başka nedendir. Özellikle kalsiyum ve potasyum olmazsa olmazdır. Ayrıca D vitamini eksikliği durumlarında da aynı bölgede ağrılar oluşur. Kişide damar hastalıkları ya da romatizma varsa da bu duruma sebebiyet verebilir. Ayrıca kas gerilmelerinde de yine görülen bu durumla ilgili çeşitli tedavi işlemleri uygulanır.

Baldır Ağrısı Nasıl Geçer?

Tedavi süreçlerine dair işlemlerde doktor kontrolü zorunludur. Bununla birlikte nasıl bir tedavi olacağını söylemek çok daha isabetli olur. Kas gevşetici ilaçların verilmesinin yanı sıra iğne ve krem kullanımları da vardır. Evde ise ağrının hafiflemesi için soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal Baldır Ağrısını Geçirir Mi?

Doğal ağrı kesicilerden olan zerdeçal ile de yine ağrıları geçirmek söz konusudur. Bunun için bir yemek kaşığı zerdeçal ile bir çay kaşığı susam yağını karıştırın. Ardından çok az su koyarak bir macun kıvamı oluşturmaya çalışın. Bu karışımı ağrı olan baldır kısmına sürerek 20 dakika kadar hareketsiz bekleyin. Sonuç olarak ılık suyla yıkayarak temizleyeceğiniz bu işlemi gün içerisinde birkaç defa uygulayabilirsiniz. Ayrıca baldır ağrısı nedenleri nasıl geçer sorusuna ilişkin olarak Hindistan cevizi yağı kullanımı da vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir