Bağışıklık Sistemi Nedir? Güçlendirme Yolları Neler?

Virüslere ve enfeksiyon durumlarına karşı koruma olmakla beraber bağışıklık sistemi nedir acaba? Bağışıklığı zayıf olan kişilerde hangi durumları görmek şaşırtıcı olmaz? Neden güçlendirme yollarının büyük bir öneme sahip olduğu gerçeği var? Kesin ve kısa bir yoldan ifade etmek gerekirse bağışıklık sistemi, vücudun koruma kapısıdır. Vücuda giriş yapan bakteri, parazit, virüs gibi çeşitli hücreler vardır. Zararlı olması durumunda bağışıklık sistemi harekete geçerek etkilerini yok eder. Bu sayede vücutta herhangi bir deforme durum olmadan var olan tehlike ortadan kalkar.

Sistemde zayıflama olması halinde ise hastalıklar peşi sıra gelir. Özellikle kanser hastalıkları görülme ihtimali yüksektir. Bununla birlikte çeşitli belirtileri vardır güçsüz bağışıklık sisteminin. Ancak yine de tahmin ettiğiniz kadar iyileşme süreci kolay olmaz.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıf Mı?

Devamlı olarak üst solunum yolu hastalıklarından baş ediyorsanız zayıf bir bağışıklığın en net belirtisidir. Ayrıca kronik yorgunluk halinin görülmesi de buna işaret eder. Bununla birlikte her gün el ve ayakların soğuk olması da bağışıklık sisteminde problemleri gösterir. Ağız içerisindeki yara oluşumlarının sık tekrarı da bir başka belirtisidir.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Aşamaları

Halihazırda bağışıklık sistemi nedir sorusuyla beraber önemini vurguladık. Sonrasında ise güçlendirme yollarına göz atmanın yararlı olacağı kanaatindeyiz. Mutlak surette güçlü bir bağışıklığa sahip kişilerde hastalanma risk en az seviyeye iner. Bundan dolayı tehlikeleri önleme noktasında belirleyicidir. Bunun sağlanması adına ise hem fiziksel hem de ruhsal birtakım aşamalar vardır. Erkeklere kıyasla kadın vücutlarında sistemde zayıflık ihtimali fazladır. Ek takviyeler alınması da bazı dönemlerde gerekli olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları

İyi bir bağışıklık sistemi adına beslenme son derece önemli olurken bazı besin ürünleri öne çıkar. Bunların başında zeytin gelirken günlük olarak tüketmek yararlıdır. Kolesterol dengeleyici olan zeytin, hem mineral hem de gerekli vitaminleri vücuda getirir. Bunun haricinde zararlı bakterilere karşı da 3 kata kadar direnç verir. Bir diğer besin kaynağı badem olmakla beraber E vitamini etkisi rol oynar. Ara öğün olarak günlük 10 adet tüketilmesiyle bağışıklığınızı iyi bir noktaya taşıyabilirsiniz. Ayrıca yumurta yiyerek hem kas-kemik hem de beyin sağlığınızı korursunuz. Bağışıklık sistemini güçlendiren besin kaynakları arasında bitter çikolata, yoğurt, zencefil, sarımsak, yer fıstığı yüksek etkiler içerir.

Düzenli Egzersiz

İyi bir sportif vücudun sağlığa katkısı büyük olduğu için düzenli egzersizler şarttır. Çok profesyonel olmasa da 30 dakikalık günlük yürüyüş, koşu ya da hareketlerle bağışıklık sisteminizi güçlü kılabilirsiniz. Burada en önemli unsur ise az ama düzenli olmasıdır. Süreklilik sayesinde vücudun bir ritme sahip olması sağlanır. Bunun neticesinde her hücrenin hareket etmesi de beraberinde gelir. Böylelikle zararlı durumlara karşı verilecek tepkinin ayarı da yükseğe çıkar.

Ruhsal Etkilerle Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasında yalnızca fiziksel durumlar belirleyici değildir. Buna ek olarak kişinin duygusal çöküşleri, depresyon süreçleri de etki eder. Aşırı üzüntü, stres, kaygı ve sonrasındaki bilinmezlik duyguları büyük sorunlara gebedir. Kişinin huzursuz olmasının bir sonucu olarak bağışıklık da zayıflama olabilmektedir. Ancak bunun oluşmaması için kaliteli etkinlikler yapılabilir. Her zaman olumlu düşüncelerin yer alması, hayata pozitif bakma ısrarı da önemlidir. Kişinin kendisini üzen unsurlardan uzaklaşmasını da tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir