Bağırsak Tıkanıklığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

bağırsak tıkanıklığı

Son birkaç yıldır artış gösteren bağırsak tıkanıklığı nedir ve neden olur? Uzmanların araştırmalarına konu olan durumla ilgili birçok farklı bilgi söz konusudur. Gündelik hayatı çok kötü etkileyen bu sağlık sorunu aynı zamanda ciddi hastalıklara neden olabilir. Bununla birlikte kabızlık benzeri bir problem olurken doğru ve sağlıklı beslenmeyle ortadan kalkması mümkündür. Özellikle sağlıksız bir beslenme durumundan ortaya çıkarken sıvı veya daha çok katı ürünlerin bağırsaklardan geçmesini engelliyor.

Bağırsak Tıkanıklığı Hakkında

Hastanelerde gerçekleşen karın ağrısı ameliyatlarıyla ilgili olarak bağırsak tıkanıklığı teşhis oranı %20 düzeyindedir. Her beş hastadan birisinde bulunan bağırsak tıkanıklığının ortaya çıkardığı çeşitli sorunlar vardır. Semptomları açısından baktığımızda ise bulantı ve kusmayla birlikte şişkinlik oluşur. Bununla birlikte şiddetli karın ağrısı da kişinin bağırsak tıkanıklığı yaşayabileceğini gösterir. Uzmanların üzerinde durduğu konu ise nasıl geçtiğidir. Telaş etmeden ve sadece sağlıklı besinleri tüketerek karın ağrısı yapan bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Bağırsak Tıkanıklığı Geçiren Ürünler

Çeşitli doğal ürünlerin desteğiyle bağırsak tıkanıklığını giderebilirsiniz. Bunların başında yoğurt gelir. Sindirim sistemini düzenleyen yoğurdu gün içerisinde tüketerek rahatlama olmasını sağlarsınız. Yine aynı etkiyi sunacak olan kefir içmeyi de tercih edebilirsiniz. Özellikle kadın vücudu için çok daha sık olma ihtimali bulunur. Metabolizma yavaşlığı ve hareketsizlik bunu tetikler. Böyle durumlarla ilgili olarak kişinin egzersiz yapması da bir başka önleyici durumdur.

Elmanın Etkisi

Lifli yapıya sahip kırmızı elma yiyerek de mide ve bağırsak hareketlerinizi düzene koyabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde yiyerek kabızlık tıkanmasını önleme söz konusudur. Buna benzer lif oranı yüksek chia tohumu çok daha tesirlidir. Bunların haricinde çiğ badem, hindistan cevizi ve papaya ile de bağırsak tıkanıklığı problemi ortadan kalkar.

Hindistan Cevizi

Aralarındaki en önemlisi ise hindistan cevizi olurken bağırsakla ilgili tüm hastalıklara şifadır. Özellikle zararlı organizmalarla savaşan yapısından ötürü acil durumlardaki ilk sigorta görevi görür. Eğer vücudun sıkıntılı durumlarındaysanız hemen başvurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir