Az Kalori Sağlıklıdır Anlayışı Yanlış Mı?

Artık günümüzde giderek zorlaşan sağlıklı beslenme özelinde az kalori arayışları devam ediyor. Ancak bir ürünün daha az kalori olması diğerlerine göre daha sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Uzmanlar bu konuda uyarılar yaparken diyet süreçlerinde de aklınızda olması gereken hususları sıralıyor. Daha besleyici ve vitamin değeri yüksek olması adına hangi besinleri tercih etmelisiniz? Vakit kaybetmeden listemize başlayalım.

Olmazsa Olmaz Marul Çeşidi

Yapacağınız diyetlerde mutlaka marul tüketimine özen göstermelisiniz. Ancak burada roman marulu daha yararlı ve etki gücü yüksektir. Her ne kadar diğerine kıyasla kalorisi yüksek olsa da diyetlerde bu türü bulmanız gerekir. 100 gramda 1 gram protein ve 2 gram lif olan marulda aynı zamanda K vitamini yer alır. Ayrıca iceberg marul ile kıyaslandığında antioksidan gücü daha fazladır. Söz konusu iltihaplanma durumlarını yok etmesi adına da “roman marul” iyi seçim olur.

Ekşi Mayalı Ekmekler

Besleyici olması adına tahıllı ekmeklerin tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak elbette ki her gün ekmek yemek söz konusu değildir. Bununla birlikte kepekli ürünlerle kıyaslandığında ekşi hamurdan yapmanın faydası da çoktur. Özellikle sindirimi daha kolay olması ve vücutta birikmemesinden ötürü bu tür ekmekleri tüketmelisiniz. Probiyotik içeren bu ekmeklerde her bir dilim içerisinde 3 gram lif ve 3 gram protein vardır.

Az Kalori Sağlıklıdır Hatası

Söz konusu az kalori sağlıklıdır anlayışı yanlış olacağı gibi burada da şaşırtıcı durumlar bulunur. Buna örnek vermemiz gerekirse bir çizburger ile salata kıyaslaması yapabiliriz. Standart ürünlerin yer aldığı bu burger toplamda 350 kaloridir. Diğer tarafta Sezar salatası çok daha sağlıklı bir görünüm sunar. Onu yemeyi tercih ederseniz ise alacağınız kalori 403 olur. Burada salatanın daha sağlıklı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Bundan ötürü kalori hesabı yaparken mutlaka hangi ürünleri içerdiğine bakmalısınız. Aksi durumda az kalori sağlıklıdır diyerek salatalarla kilo almaya devam edebilirsiniz.

Besleyici Doğal Ürünler

Başta ciğerler olmak üzere iç organlar açısından önem taşıyan kara üzüm tam anlamıyla besleyicidir. Günlük bir avuç yiyerek temizlik sağlayacağınız gibi aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır. Bununla birlikte havuç ve limon da bir diyet sırasında hem kadın hem de erkeklerin listesinde bulunmalıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir