Avucunu Yala Deyimi Nereden Geliyor?

Bir hayli çok kullanımı söz konusu olan avucunu yala deyimi nereden geliyor acaba? Kişinin beklediği gelişmelerin olmadığını ifade eder. Umduğunu bulamadığı için tek çarenin eldekiyle yetinmek olduğu anlamı çıkar. Daha ziyade bir arayış sonucunda bu tabirin kullanımı vardır. Bununla birlikte bir dalga geçme ya da reddetme durumlarında da geçer. Özellikle olmayacak bir şeyin istenmesi sonrasında karşı tarafın cevabı genellikle avucunu yala, olur. Beğenmemenin etkisiyle de ortaya çıkan bu deyimin hikayesi ise ayılara dayanır. Özellikle internet dünyasında çok aranan bu sorunun yanıtını hemen okuyabilirsiniz.

Avucunu Yala Deyiminin Hikayesi

Kış uykusuna yatmadan önce ayılar, yiyecek arama derdine düşer. Tüm kış boyunca hayatta kalma adına karnını doyurması gerekir. Bunun için ininden çıkan ayı, dağ-tepe gezmeye başlar. Hiçbir yiyecek bulmadığı için eli boş döner. Sonrasında ise uykuya geçmeden önce ayak tabanlarını yalamaya başlar. Bu şekilde karnını doyurmaya çalışan ayı, yaza kadar idare etmek zorunda kalır. Bunun nedeni ise artık elinden bir şey gelmeyecek olduğunu bilmesidir.

Ayak tabanlarını yalaması ise var olabilecek ısınma eylemidir. Karnını doyurma adına aslında bir çeşit psikolojik yöntemdir. Her ne kadar boşuna enerji tüketmiş olsa da ayaklarını sıcak tutma adına bir önlem niteliğindedir. Söz konusu avucunu yala deyimi nereden geliyor cevabı da ayılarla ilgilidir. Bu şekilde yaptıkları hareketin bilinmesiyle beraber kullanımı da yaygın hale gelir. Sonrasında da hemen her dilde geçerli olan bu deyimin farklı şekillerde kullanımı ortaya çıkar. Beklendiği gelişmelerin olmaması sonrasında çaresiz kalan kişiler için avucunu yaladı, deyimi yerli yerine oturur.

Avucunu Yalan Deyimi Kullanımı

Bir tepki olarak da “sen ancak avucunu yalarsın” ifadesi de vardır. Burada da gelecek olan teklifin kabul edilmeyeceği anlamı çıkar. Kişinin umduğunu bulamayacağını bizzat muhatabı ifade eder. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu deyim, farklı konular çerçevesinde de dile gelmeye müsaittir. Ancak buradaki ortaya çıkış hikayesinde olduğu gibi temel bir ihtiyaç olması şart değildir. Sizlerde merak ettiğiniz deyimlere dair nereden geliyor acaba diyorsanız yorumlara yazabilirsiniz. Farklı deyimlerin hikayelerini de aktarmaya devam edeceğiz sayfamızda.

One Reply to “Avucunu Yala Deyimi Nereden Geliyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir