Atatürk, Türkler İzlemesin Dedi! Yayında

Atatürk Türkler

1929 yılında Alman yazar Erich Maria Remargue’nin yazdığı eseri görünce Atatürk, Türkler izlemesin dedi. Sakıncalı bulduğu kitabın son derece yanlış bir anlatıma sahip olduğunu fark etti. Sonrasında da 1930 yılına geldiğimizde yasaklı olan bu kitap, çok fazla ortalarda görünmedi. Ancak 92 yıl aradan sonra ikinci kez filme uyarlanmasıyla büyük yankı buldu. Dünya’nın en büyük dijital platformu olan Netflix, “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” kitabının sinemasını yayına aldı.

Ödüllü Film Sakıncalı Mı?

1997 senesinde ilk kez filme uyarlanmış olan film, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Bununla birlikte en iyi yapım ve en iyi yönetmen ödüllerini kazandıran ilk film olma başarısına sahiptir. Amerikan Film Enstitüsü ise 100 yılın en iyi 100 filmi listesine ekledi. Avrupa’nın birçok ülkesinde de alkışlarla karşılanan filmin konusu ne?

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok!

Kitaptan uyarlama filmde esas konu I. Dünya Savaşı’nın iç yüzü olurken son yıllarını gösteriyor. Alman bir gencin arkadaşlarıyla birlikte orduya dahil olması sonrası yaşadıklarını anlatıyor. Büyük bir hayalin nasıl bir hayatın sonu olabileceğini de anlatan filmde Almanya ve Osmanlı karşıtı unsurların sayısı oldukça fazla. Bir yıkımı işaret etmesi ve kahraman olma umutları biten Alman askerlerinin çaresizliğine vurgu yapıyor.

Atatürk Türkler İzlemesin Niye Dedi?

Her ne kadar Alman Ordusu özelinde sertçe anlatımlar bulunsa da savaş karşıtı olmasıyla takdir topladı. Buna karşın Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk insanları ve gençleri için sakıncalı bir eser olduğunu söylemesi de buradan geliyor. Bir savaş gerçeğinin sadece suçlayıcı unsurlarının tek taraflı olması birçok açıdan endişe vericidir. Türk- Alman ilişkilerine dair de bilgiler çokça yer alıyor filmde. Türk siyasi hayatının militarist söylemle anlatılması da bir başka yanlış boyut olarak duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir