ASMR Etkisi! En İyi Asmr Kanalları Hangileri?

İnsan beyni üzerinde asmr etkisi adına çeşitli çalışmalar var olmaya devam ederken güçlü bir endorfin sağlayıcıdır. Rahatlatıcı olma özelliğinden dolayı beyin masajı tabiri kullanımı söz konusudur. Halihazırda otonom duyusal meridyen etkisi olarak çevrilen asmr, kişinin rahatlamasını sağlayan bir ses türüdür. Buna dair olan çeşitli video kanalları hizmet verirken izlenme oranları da bir hayli yüksektir.  Peki, kavram olarak asmr nedir?

Asmr Kökeni

Halihazırda rahatlatıcı bir faktör olmasıyla beraber cinsel uyarılma ile arasındaki bağ çelişki konusu olmuştur. Buna karşın savunucuları, her zaman cinsel uyarılmanın çok daha başka olduğunu ortaya koydu. Köken açısından baktığımızda geçmişi çok derin değildir. Ancak otonom kelimesi kendi kendini yönetme anlamı taşır. Burada bilmeden var olan gelişimle ilgilidir. Duygusal olması da doğrudan sesin duyguları canlandırmasını gösterir. Hitap edilen aslında kişi değil, duygularıdır. Harekete geçecek olan kişinin duygularının ta kendisidir. Meridyen en üst nokta yani zirveyi ifade eder. Bir başka önemli kavram tepki olmakla beraber hem içsel hem de dışsal tetikleyiciler vardır. Kişinin duygularının en yüksek rahatlama noktasına varması asmr etkisi olarak tanımlanır.

Asmr Etkisi Duyguları Nasıl Yönetir?

Var olan asmr sesleri doğrudan duygular üzerinde rol oynar. Halihazırda bir elektrik akımı ya da beyin uyuşması olarak da bilimsel açıklaması vardır. Karıncalanma hissi olarak açıklayabileceğimiz parestezi oluşur. Kafa, sırt ve omuz bölgelerinde başlayan bu süreç, kişiyi etkisi altına alır. Sonrasında ise kişinin hızlı bir uykuya geçişi sağlanır.

Tetikleyiciler çokça kullanılırken buradaki süreç tamamen bilimsel verilere dayanır. Rastgele bir şekilde basit seslerle kişinin etkilenmesi söz konusu olmayacaktır. Ayrıca bir matematik kafası olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Ancak burada etik değerler açısından bir yargılama şüphesiz ki kendisini gösterir. Sonuç olarak ise tetikleyici kullanımlarıyla sunulan rahatlamayla insanları daha iyi psikolojiye getirme amaçlanır. Fısıltılı konuşma, yumuşak konuşma, yemek hazırlığı sesleri, el hareketleri, ağız sesleri, sayfaları çevirme sesleri kullanım için uygundur. Var olan sürece baktığımızda bir sanat faaliyeti olarak da ifade edilmesinde sakınca olmayacaktır. Peki, asmr video kanalları hangileri?

Popüler Asmr Kanalları Hangileri?

Uzun yıllardır videoları ile var olan Asmr Secrets kanalı 100 bini aşkın aboneye sahiptir. Başta rol play olmak üzere birçok farklı kategoride videolar üretir. Sahip olduğu sanatsal imkanları da en iyi kullanan asmr sanatçıları listesindedir. Ayrıca tetikleyicileri kullanma noktasında da kitlesini memnun eder. Bu kanalın dışında Mehtap Ziyagil de Türkçe asmr denilince popülerler listesinde baş köşededir. Ancak reklam çıkma sıklığı birçok abone için sorun olmaya devam ediyor. Son yıllarda çok daha popüler olan ve dikkatleri üstüne çeken asmr kanalları vardır. Şimdi bunlara göz atalım.

Serappu Asmr Etkisi

30 bin abonesiyle önemli bir başarı yakalamış olan Serappu ASMR kanalı da farklı içerikleriyle dikkat çekiyor. Farklı role play videolara sahip olmasının yanında tetikleyici de çokça kullanılır. Baş ağrısı çekenler için el hareketleriyle asmr etkisi ortaya koyar. Bununla birlikte anlaşılmayan fısıltılar kategorisinde çokça içeriği vardır. Olumlama ve pozitif enerjiler sunan her bir videosunun altında da yüzlerce yorum görmek mümkündür. Ayrıca kitlesiyle yakaladığı samimi bağ ile de yönlendirici etkisini çok daha iyi bir şekilde yapar.

Öğrenci Evi Vlogları: Sleep Asmr Kanalı

Hemen her kanalda olan tetikleyicilerin etkilerini videolarında gösteren Sleep Asmr etkisi kısa zamanlıdır. Hızlı bir şekilde abone sayısını yükselten youtube kanallarının başında gelir. Ayrıca vlog tarzı çektiği videoları da fazladır. Günlük hayata dair yaşanmışlıkları asmr etkisi ile kitlesine sunar. Başarılı olması ise samimiyeti ve sıradanlığından gelir. Önerilebilecek asmr içeriği sunan kanallardan biridir. Öğrenci evine meraklı olanlar için idealdir. Farklı koleksiyonlara dair sohbet destekli içerikleri de yüksek izlenme sayılarına ulaşmıştır.

Amerika’dan Yayın: Pekka Asmr Kanalı

Amerika’dan yaptığı içerik paylaşımlarıyla 25 bin aboneyi geride bırakan Pekka Asmr kanalı da en iyi etkiyi sunanlar arasındadır. Türkçe asmr için oldukça başarılı ve bir o kadar da farklı içerikler bulunur. Yemek eşliğinde sohbet etme videoları izlenme konusunda başarılıdır. Bununla birlikte anlaşılmayan fısıltı ve ağız sesleri gibi tetikleyicileri çok kullanır. Masaj ya da Kuaför gibi role play asmr videoları da vardır. Ayrıca Clash of Clans sevenler için en iyi seçimdir. Çünkü çok sayıda video içeriğinde bu oyunu oynayarak fısıltının tesirini ortaya çıkarır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir