Aşkın Gözü Kör Mü?

aşkın gözü sanabanabilgi

İlişkilerde dış görünümün ne kadar değerli olup olmadığı tartışılırken acaba gerçekten aşkın gözü kör mü? Çeşitli araştırmalar sadece bu konu üzerine devam ederken yakışıklı ya da güzel görünümün katkısı nedir? Her ne kadar aşkın gözü kör olsa da o evreye gelene kadar etkileyici olmak şart. Bununla birlikte ilk bakış ve buluşma adına görünüş şüphesiz ki önemlidir. Peki, insanlar neye dikkat eder?

İlişkilerde Dış Görünüş

Halihazırda teknolojinin gelişmesiyle birlikte dış görünüş giderek belirleyici oluyor. Şık bir elbise ya da baş döndürücü bir makyajla etkileyici olabilirsiniz. Ancak bu durum sadece ilişkilerin tanışma aşamasında geçerliliğe sahiptir. İnsanların çekici gelme durumu ise aslında birçok ayrımı sahiptir. Ayrıca ilk anda huyundan habersiz olacağı için kişinin dış görünüme bakması da son derece normaldir. Sonrasında ise her şey çok daha farklı boyutlar kazanabilir.

Aşkın Gözü Kör Değil!

Fiziksel özellikler çerçevesinde baktığımızda kesinlikle bilmemiz gereken tek gerçek aşkın gözü kör değildir. Buna karşın bir erkeğin illa da çok güzel bir kadını beğenmesi şart değildir. Burada önemli nokta elbette ki çekiciliktir. Ancak kişiye çekici gelme durumları kişisel bir istektir. Haz durumları farklı olacağı için kendisine yakın olan kişiyi sevmesi, çekici bulması da mümkündür. Harika bir kıyafetle dekolteli bir tarzla erkeğin karşısına çıkmanın yüzde yüz başarı getirmeyeceği de açıktır.

Aşkın Gözü Sonradan Kör Oluyor

Sosyal medyada da gördüğümüz kişilerin çekici, yakışıklı gelme durumları imkan dahilindedir. Böyle durumlarda da hemen bir mesaj atarak merak duygumuzu giderebiliriz. Şüphesiz ki kadınlarda uzun boylu, parlak tenli, yakışıklı ve güzel giyimli erkekleri daha yakın hisseder. Ancak ilerleyen aşamalarda değerlendirme yapacağı birçok husus çıkar. Bunların başında davranışları, konuşması, huyu ve bakış açıları gelir. Bir insanı sadece yakışıklı ya da güzel olduğu için sevebilmek söz konusu değildir.

İngiltere merkezli gerçekleşen aşk araştırmalarında estetik hazza önem veren kişilerin bile sadece güzellik algısıyla ilişki kurmak istemediğini söyler. Çünkü ilerleyen aşamalarda anlaşabilmek ve bağlanma isteği ortaya çıkıyor. Aynı konuları aynı şekilde konuşmadan ve hisleri paylaşmadan bunu yapabilmek de oldukça zor. Bundan ötürü yakışıklı ama diğer yönleri kötü dediğimiz bir erkeği yanımızda tutmanın anlamı kalmıyor.

Görünüm Önemli Değil Mi?

Sadece dış görünüş belirleyici olmadığı gibi kişilerin buna önem vermemesi de söz konusu değildir. İnsanlar arasında aşkın bir kimyasalı vardır. Ancak kişi, ilk görünüşte güzel ya da yakışıklı bulduğu kişiye yakın olur. Ardından yakınlığı sayesinde elde ettiği bilgilere dair değerlendirmeler yapar. Benim için fiziksel özellikler önem değildir lafı çok da doğru olmaz. Ancak nadir insanların buna önem vermemesini anlayabiliriz. Ortalama bir güzellik varsa diğer konularda anlaşma halinde ilişkiler başlar ve uzun soluklu devam eder. Fiziksel anlamda tatmin etmeyen bir insanla başlamak ise çoğu zaman zahmet gelir insanlara. Böyle bir durumun olmayacağını bilerek hareket etmek de gerekir. İlk buluşmalarda her zaman şık olmaya dikkat çekmenin bir nedeni de budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir