Aşkın Baş Düşmanı Stres Etkileri

stres

Hemen her konuda olduğu gibi aşk ilişkilerinde de stres etkileri büyük rol oynar.  Hayatınızı yön vermeye çalıştığınız her an için stresten uzak durma tavsiyeleri alırsınız. Bununla birlikte stres altında yaşamanın getirdiği zorlukların boyutları çok farklı olabilir. Devamlı yaşadığınız stresli günlerin getireceği yıkımın büyüklüğünü tahmin bile edemezsiniz. Bundan ötürü mümkün olduğunca stresi azaltmaya ve kontrol altında tutmaya çalışmak en idealidir. Elbette ki kötü günler ya da olaylarla ilgili olarak kişilerin endişeleri artabilir. Ancak burada belirleyici husus, stresle nasıl başa çıktığınızdır.

Stres Sonucunda İlişkilerde Neler Yaşanır?

Hayatının her anında stresli olmanın getireceği en büyük sorun, sağlıklı iletişim kuramamaktır. Kişinin kendisini güvenli ortamda hissetmemesi sonucunda mutluluk kaçar. Sinirli olma halinde yaptığınız konuşmaların tek yönü olumsuzluklar içine savrulmak olur. Bununla birlikte partnerinizle çok sık kavga etmenizi de yine stres etkiler. Düşünce ve duygularınızı sakin bir dille anlatmanın ne kadar zor geldiğini bugünlerde anlarsınız. Bunu toparlama adına ise mümkün olduğunca rahatlatıcı şeyler yapmalısınız. Kendinizi güvenli hissedeceğiz yerlere gidebilirsiniz. Sevdiğiniz hobileri hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca profesyonel destek almak da bir başka çözüm yoludur. Çünkü sağlıklı bir iletişim olmaması aşkın baş düşmanı stresin galip geldiğini gösterir.

Samimiyet Hayal Olur

Partnerler arasında samimiyet belirleyici hususlardan olurken cinsel isteklerin karşılanması da gereklidir. Buna karşın erkeğin ya da kadının daha stresli, endişeli ve sıkıntılı olmasıyla mutsuzluk peşi sıra gelir. Ardından uzak durma ve paylaşımı kesme süreçleri birbirini kovalar. Her anını anlatmak isteyen erkeğin bir anda kaybolduğunu hissedersiniz. Sonrasında anın tadını çıkarma keyfi de yerini gizemli bir korkuya bırakır. Eşler arasında samimiyetin kaybolması da yine stresin ortaya çıkardığı sonuçlardandır. Bunun olmasıyla artık mesafelerin girmesi, insanların birbirinden soğuması kaçınılmazdır.

Birlikte Zaman Geçirme

Stres gibi bir düşmanla baş etmenin en zor yanı, sinirli ve gergin insanlarla iletişimin imkansız olmasıdır. Buna karşın yine de stresini azaltmaya çalışabilir, partnerinizde var olan stresi en aza indirebilirsiniz. Bu doğrultuda birlikte zaman geçirme ve güven veren hamleler yapmak yararlı olur. Kişiden herhangi bir beklentiye sahip olmadığını belirtmek veya yanında olduğumu bil, sözü bile burada hayat kurtarıcıdır. Stresle başa çıkmaya çalışan erkeğin üzerine gitmek ise bir kıvılcımı büyütmekle eşdeğerdir. Çatışmaları çözme adına birlikte hamleler yapmanın çok daha iyi olacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir