Aşk Arayanlara Yalnız Olmanın Faydaları

yalnız olmanın faydaları

Halihazırda günümüzde artık yalnız olmanın faydaları çok daha öne çıkmaya başladı. Çoğunlukla bir korku olan yalnızlık hissi aslında büyük sorunları da beraberinde getirdi. Özellikle yalnız olmama adına insanların toksik ilişkilere katlanması söz konusu. Bununla birlikte istemediği halde ya da sevmemesine rağmen ilişkiye devam eden insanların sayısı bir hayli fazla. Ayrıca kendini hazır hissetmeden evlilik yapan kişilerde oldukça fazla. Peki, askında gerçekten bir ilişkiye ne derece mantıklı bakabiliyoruz? Yalnızlık dediğimiz durum bu kadar da korkutucu mu?

Bekarlık Sultanlık Kavramı

Yüzyıllar önceden gelen bekarlık sultanlık sözüne birçok açıdan bakabiliriz. Burada aslında önemli olan sorumluluk duygusudur. Kişinin bir aşka yelken açması ya da biriyle beraber olması beraberinde birçok unsuru getirir. Sevgisizlikle başlayan durumlar büyür. Sonrasında saygısızlık ve şiddet ortaya çıkar. Peki, insan yalnız olarak bir yol seçebilir mi? Mutlu bir ömür için yalnız olmanın faydaları neler?

Yalnızlık Zamanının Etkileri

Bir süre yalnız kalan insanda birçok değişim söz konusudur. En başta düşünme alanı ortaya çıkar. Kişinin kendisi ve çevresine kadar bakış açısı gelişir. Kim olduğu ve neler yaptığına dair bazen durup düşünmek gereklidir. Bunu sağlamak için ise yalnızlık en ideal olan zamanı verir. Ayrıca yanlış insanlarla geçen sürelere dair analiz, değerlendirme yapmak da olasıdır. Böylelikle adeta bir hayat değerlendirmesi ortaya çıkar.

Zamanın bir şifacı olması adına da yalnızlık en değerli dilimdir. Halihazırda yalnız olmanın faydaları arasında kişiyi duygusal iyileştirmesi rol oynar. Elbette ki kendi içine kapanma, depresyona davetiye çıkarma gibi durumlardan bahsetmiyoruz. Bunun aksine kişinin bilinçli bir düşünme evresine gitme durumudur yalnızlık. Ayrıca sanat ürünleri ortaya koyma adına da belirleyici bir rolü vardır.

Arkadaşları Düzenleme

Bir süre yalnız olmanın en büyük getirilerinden bir tanesi de şüphesiz ki hayat düzenlemesidir. Kişinin arkadaşlarını değerlendirmesi ve yeni arkadaşlıklara yelken açması da mümkündür. Bir ilişkiye sahip bireyin ne olursa olsun yeni çevrelere girmesi zordur. Birçok açıdan dikkat etmesi ya da kendisini öne çekmesi gerekir. Ancak ilişki olmayıp bekar günler yaşamanın getirisi yeni çevreler olur. Daha düzeyli ve kaliteli kişilerle arkadaşlıklar dostluklara dönebilir.

Kariyerde Yalnız Olmanın Faydaları

Kişinin yalnız olmasıyla beraber iş hayatına yoğunlaşması daha kolaydır. Sorumlulukların azalmasıyla birlikte beyin içi düşünceler gevşer. Sonrasında bir yere kanalize olma isteği canlanır. Bunu sağlayacak olan ise kariyerdir elbette. İş hayatında yükselmek ya da daha iyi noktalara gelerek maddi-manevi hazlar elde etme yolunda yalnızlık bir araçtır.

Kişinin bu süre zarfında kendisini iyi hissetmesi ve birtakım şeyleri başarması ise yolunu açar. Sonrasında daha mutlu ve huzurlu bir ilişkiye kapı aralaması da söz konusudur. Kendisini tanıyan ve gerekliliklerini yerine getirip birçok açıdan doyum yaşayanlar daha ideal seçimler gerçekleştir. Böylelikle bir süre yalnız kaldıktan sonra da hayatınıza sevdiğinizi alarak yola devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir