Aşırı Düşünmek Vücuda Zarar Verir Mi?

Günümüz dünyasının giderek daha zor hale geldiği bir gerçek olmakla beraber aşırı düşünmek zarar verir mi? Özellikle iş hayatının stresi, aile bağlarının kopukluğu ve iletişim sorunları giderek artıyor. Bununla birlikte insanların bağımsız olma ve özgür hissetme durumlarında çarpıklıklar kendisini gösteriyor Hemen her şey ile her gün ilgilenmek zorunda kalan insanların yaşadığı stres ise çok üst noktalara çıkıyor. Buna yönelik bir çalışma Fransa’da gerçekleşirken sonuçları ise oldukça şaşkınlık yarattı.

Aşırı Düşünmenin Getirdiği Hastalıklar

Özellikle birkaç yıldır hastaneye yatma nedeni olarak yorgunluk ilk sebepler arasında bulunuyor. İnsanların fazla yorgun ve bitkin olduklarını belirtmeleri beraberinde birçok incelemeyi getirdi. Fransa merkezli çalışmalarda yorgunluğun psikolojik kaynaklı olduğu sonucu ortaya çıktı. Bununla birlikte aşırı düşünme hali ilk etkili rol oynayan nedendi.

Bilimsel açıdan incelediğimizde sık düşünme vücuda beyin üzerinden zarar veriyor. Yoğun devam eden düşünme işlemiyle birlikte Prefontal Korteks birikimi söz konusu olur. Bir başka tabirle toksinli hücre birikimi oluşuyor. Beyin içindeki bu mutasyonlu hücrelerin sayısında inanılmaz bir artış gerçekleşiyor. Bunun sonucunda ise beyne gönderilen sinyallerde bozulmalar yaşanıyor. Kısacası vücut ile beyin arasındaki iletişimi doğrudan bozuyor. Bu bozma sürecinde aşırı düşünmenin tesiri kalıcı hale de gelebiliyor.

Aşırı Düşünmek Vücudu Nasıl Etkiler?

Fazla düşünen insanların birçok farklı hastalıkla uğraşması da söz konusu oluyor. Özellikle fazla mesaiye sahip ya da stresli iş hayatı bulunmasıyla insanların yaşam kaliteleri düşüyor. Sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmaları da kaçınılmaz hale geliyor. Bununla birlikte egzersiz ve spor ile uğraşmaması da fiziksel rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor. Hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kişinin çöküş yaşamasında doğrudan aşırı düşünme ana sebeptir. Görme bozuklukları ortaya çıkması, sindirim problemleriyle karşılaşma ihtimali de daha fazladır. Depresyon ortaya çıkabilirken aşırı kilo verme ya da kilo alma durumlarının örnekleri de çoktur.

Her Şeyi Aşırı Düşünmekten Kaçının

Söz konusu araştırma sonuçları verilerinde  çok fazla düşünme  vücudu nasıl etkiliyor? Buna yönelik çalışmalarda kişisel unsurların rolü de var. Derinlemesine inceleme özelinde daha hızlı bir sürede bunalım ve depresif tavırlar oluşuyor. Kişilerin daha hızlı yaşlanması da saptanan bir başka durumdur. Hayattan zevk almadan sadece gereklilikleri yerine getiren insanların bu açıdan aldığı zarar daha büyüktür. Çünkü aşırı düşünmenin ve her zaman planlı hareket etmenin getirdiği ağır sorumlulukları taşıyamıyor. Ayrıca her şeyi aşırı düşünerek yaşadığı vaktin güzelliklerini de kaçırıyor. Bunun sonucunda ortaya kocaman bir sıfır ortaya çıkıyor. Her ne kadar hayatın zorlukları çok fazla olsa da yine de aşırı endişe ve kaygıyı getiren düşüncelerden kurtulması gerekiyor insanın. Uzmanların ifade ettikleri temel unsur bu olurken çok uzun süreli düşünme eylemi de sakıncalıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir