Arı Sokması Sonrasında Neler Yapılmalı?

Her ne kadar çok sık gerçekleşmesinden ötürü önemsiz görülebilse de arı sokması bazı alerjik reaksiyonlara neden olur. Eğer kişinin alerji durumu varsa çok daha büyük sorunlar kaçınılmazdır. Tahrip düzeyi yüksek olacağı gibi aynı zamanda etkileri de kalıcı olabilir. Bununla birlikte arı sokmasıyla başlayan olumsuz gelişmelere karşın neler yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Böylelikle daha az hasarla sorunu atlatmak söz konusudur.

Arı Sokması Nedir?

Bal ya da yabani arıların zehirleri boşaltma adına yaptıkları doğal tepkiye denir. Yaz ayları genelinde çiçeklerim açmasıyla bu durum daha fazladır. Doğrudan kana karışmasından ötürü arı sokması sonrasında bağışıklık sistemi zarar görür. Bununla birlikte vücut ısısı değişir ve bazı tepkimeler ortaya çıkar. Peki, kişinin arı alerjisi olduğunu gösteren işaretler nelerdir?

Arı Alerjisi Nedir?

  • Sokma sonrasında vücut aniden şok yaşar.
  • El ve ayak bölgelerinde buz kesme olayı yaşanır.
  • Kalbin daha hızlı atmaya başlamasıyla birlikte kişide korku ve panik havası oluşur.
  • Nefes darlığı ve boğaz bölgesi çevresinde kaşıntılar başlar.
  • Kabartı ve şişkinlikler vücudun değişik yerlerde ortaya çıkabilir.

Arı Sokması Sonrasında İşlemler

Söz konusu arı alerjisi durumlarında bu belirtiler çok sık oluşur. Eğer arı sokması yaşanırsa hiçbir şekilde panik yapmadan davranılması en doğrusudur. Çıplak elle arıya müdahale etmek çok yanlış olacaktır. Böyle bir durumda tüm zehrini boşaltarak kaçmaya çalışır. Sonuç olarak ise daha büyük bir zarar görür kişi. Arı iğnesi cımbız yardımıyla çıkarılabilir ve sonrasında doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Arı Sokması Doğal Yöntemleri

10 dakika boyunca sarımsak ile bölgeye masaj yaparak tüm olumsuz etkilerini giderebilirsiniz. Böylelikle zehrin kana karışmasını engeller, vücuda zararını yok edebilirsiniz. Bununla birlikte karbonat ya da yoğurt tedavileri de söz konusudur.

Karbonat bir çeşit iltihap kurutucu olurken hemen her zaman kullanıma uygundur. Olası komplikasyon durumlarına karşı da en iyi çözümler arasındadır. Hemen bir kap içerisine yarım çay bardağı su koyarak 3 yemek kaşığı karbonatı ekleyin. Güzel bir karışım yaptıktan sonra altı veya yedi damla kadar limon ilavesi yapın. Sonrasında arının soktuğu kısma masajla uygulamasını sağlayın. Hızlı bir şekilde zehrin etkilerini ortadan kaldıracaktır.

Arı sokması karşısında doğal yöntemlerden bir başkası ise soğuk yoğurttur. Limon sıktığınız yoğurdu da bölgeye sürerek tüm olumsuz enfeksiyon risklerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlemlerle doğal bir şekilde ve hızlıca arı sokmasının daha büyük sonuçlar ortaya çıkarmasını engellersiniz. Aksi durumda basit gibi görünen bu olayın felç riski dahi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir