Anne Psikolojisi Bebek Üzerinde Etkili Mi?

Büyük bir mucize olmasının ötesinde kutsal kabul edilen anne psikolojisi bebek üzerinde son derece etkilidir. Uzmanların çalışmaları neticesinde ortaya çıkan gerçeklerle anne karnında başlayan sağlıklı gelişim her anlamda önem taşır. Yalnızca fiziksel değil, psikolojik anlamda da annenin sahip olduğu özellikleri taşır. Annenin hamilelik boyunca taşıdığı tüm duygusal durumların bebekte olması muhtemeldir. Halihazırda bebeğin geleceğine dair ruhsal bakış açısı da aslında anne karnında başlar. Bununla birlikte annenin yaşadığı üzüntü, keder, stres ya da mutlulukların doğrudan rol oynadığı açıktır. Peki, anne psikolojisinin bebekte etkileri nasıldır?

Üzgün Annenin Bebeği Mutlu Olur Mu?

Aile sistemi açısından kadın çok güçlü bir yere sahiptir. Tüm bu durumlara baktığımızda annelik sürecinin iyi ya da kötü geçmesi de doğrudan söz sahibi olur bebeğin geleceğinde. Aile içerisinde ruhsal bunalımlar yaşaması, hayat mücadelesinde yorgun düşmesi durumunda bebek, bunları hisseder. Sonrasında ilerleyen yaşlarda buna göre psikolojik ruh haline sahip olur. Ancak yine de tam anlamıyla birebir bir durumdan bahsetmemiz mümkün değildir. Buna karşın gebelik döneminde çok daha dikkatli olmak ve psikolojik problemlerden kurtulmak önem taşır.

Hırçın Bebek Algısı

Son yıllarda ortaya konan çalışmalarla hırçın ve stresli bebeklerin sayısında büyük bir artış vardır. Özellikle ilk yaşlarda daha gergin olan bu bebekleri incelediğimizde hamilelik dönemindeki annelerinin ruh halini görürüz. Ayrıca mali sorunların yanı sıra iş hayatının getirdiği baskı da annelerin kötü bir dönem geçirmesine neden olur. Ardından hamilelik böyle devam ederken çocuğa yansımaları da hırçın bebek kavramını ortaya çıkarır.  Söz konusu çalışmalarda hamile olan kadınların yarısına yakını tükenmişlik sendromu yaşar. Her ne kadar daha güçlü görünmeye çalışsa da annenin böyle bir süreci geride bırakmasıyla bebeğe yansımaları olur.

Anne Psikolojisi Bebek Hareketlerini Etkiler

Ruhsal olan insanın belki de en kıymetli ve zorlu sürecidir hamilelik. Kişinin sadece fiziksel değil, psikolojik açıdan da değişimler yaşadığı açıktır. Bununla beraber kötü, mutsuz, üzgün bir hamilelik sonrasında bebek hareketleri de değişir. Daha sert, acımasız, kaba hareketlere eğilimi yatkın olabilmektedir. Bunu düzeltme adına mutlu anne eşittir mutlu bebek tanımı söz konusudur. Ayrıca daha mutlu bir toplum adına da ailenin her anlamda korunması gerekir.

Mutlu Annenin Mutlu Bebeği

İlk olarak hamile kadının birtakım ruhsal değişimler yaşayacağını bilmek önemlidir. Sonrasında her anlamda yardımcı olmak ve iş bölümü yapmakla sorunları aşabilirsiniz. Ev içerisinde mutlaka başta baba olmak üzere herkesin birer yardımcı pozisyona geçmesi lazımdır. Sonrasında anne adayına hediyeler alması ve mutlu hissettirmesi de işe yarar. Anne adayının mutlaka gebelik boyunca kendine zaman ayırarak mutlu olduğu şeyleri yapması da bir tavsiyedir. Uzmanların ortay koyduğu bir başka durum ise sevgi çemberidir. Kişinin yalnız olmadığını ve korkmaması gerektiğini her fırsatta dile getirmek gerekebilir. Olası aile tartışmaları mutlak surette hamilelik sonrası döneme bırakılmalıdır. Bunları yaparak çok iyi duruma gelecek anne psikolojisi bebek üzerinde harika etkilere sahip olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir