Akdeniz Cenneti: Antalya’da Gezilecek Yerler

Yaz turizmi denilince akla gelen Antalya’da gezilecek yerler sadece tek bir mevsimle sınırlı değildir. Halihazırda çeşitli plaj, otel ve eğlence mekanları bulunurken geçmişten gelen kültürel zenginliğe de sahiptir. Medeniyetlerin oluştuğu kentlerden olması da beraberinde birçok yapı bulunmasını getirir. Antik kentlerden kalan kalıntıların bunun en güzel göstergesidir. Ayrıca tarihi müzeleriyle de Antalya gezisini çok daha başka bir noktaya taşımanız söz konusudur.

Her Mevsim Antalya Gezisi

Ilıman iklime sahip olan Antalya, son derece kusursuz doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Bununla birlikte mavi denizi ve yeşil alanlarının birleştiği noktalarda Akdeniz cennetini sunar. İnsan eli değmemiş kumsallara sahip olması da yerli ve yabancı turistlerin en uğrak yeri haline gelmesinde rol oynar. Yaz, kış ya da bahar aylarında yapılabilecek tüm Antalya gezilerinde tahminlerin çok daha ötesinde bir keyif vardır. Bunu sağlayan ise farklı kültürel noktaları bir arada sunmasıdır. Peki, Antalya’da gezilecek yerler listesi nasıl oluştu?

Tarihi Kaleiçi Gezisi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi sınırlarındaki Kaleiçi, tarihiyle meşhurdur. Buradaki evleri gezerek tarihi nüanslar almak söz konusudur. Kokusuyla büyüleyen begonviller her yerde eşsiz bir doğal görüntü sağlıyor. Mimari yönden de bu yapıları inceleme fırsatı vardır.

Aya Yorgi Kilisesi Ziyareti

Kaleiçi bölgesindeki bu tarihi yapı, çok zorlu günleri yaşar. Özellikle savaş dönemleri ardından mübadele yapılmasıyla kullanımı biter. Depo olarak uzun yıllar kullanılmasının ardından restorasyon çalışmaları olur. Halihazırda Kaleiçi Müzesi sergi salonu olarak kullanımı devam eder.

Alara Han Kalesi

Bir başka tarihi mekan olan Alara Han Kalesi için Alanya’ya doğru seyahat başlar. İlçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan bu yapı, Selçuklu Dönemi eseridir. I. Alaadin Keykubat imzasını taşıyan bu güzide eserden kalanları görmek son derece keyifli olacak.

Simge Bölge: Tarihi Saat Kulesi

Beşgen bir yapıya sahip olup 14 metre yükseklikte olan Tarihi Saat Kulesi, Antalya’da gezilecek yerler listesindedir. Nasıl ve ne zaman kimin yaptırdığına dair herhangi bir kesinlik söz konusu olmadığı gibi çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en öne çıkanı ise II. Abdülhamit fermanıdır. Burada saat kulesi inşasına başlanmasını emreder. Bu fermanla birlikte her vali, bulunduğu kentin merkezine saat kulesi inşa eder. Antalya’daki Saat Kulesi’nin bu şekilde ortaya çıktığını düşünmek çok daha mantıksız değildir.

Meşhur Noel Baba Kilisesi

Noel Baba olarak kabul edilen Aziz Nicholaos adını taşıyan bu ünlü kilise, Demre ilçesindedir. Noel Baba’nın burada öldüğü ve bir süre burada yattığına dair inanış vardır. Sonrasında ise İtalyanlar Bari kentine taşır. Yine de popüler bir figür olması da yabancı turistlerin mutlaka bu yapıyı görmesini sağlar.

Antalya’da Antik Kentler Gezisi

Binlerce yıllık geçmiş kökeniyle Antalya’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Mutlaka gezilmesi gereken Olympos Antik Kenti, farklı medeniyetlerin izlerine sahiptir. Tanrılar Kenti olarak kabul gören bu bölge, Kumluca’dadır. Ayrıca isteğe bağlı olarak Olimpos Plajı’nda yaz tatili imkanı vardır. Roma ve Bizans döneminden eserler bulunup Caretta Caretta yavrulama alanı olarak da bilinir. Bundan dolayı sit alanı kabul edilen bu kent içerisinde farklı kalıntılar vardır.

Antalya’da Side Antik Kenti, Patara Antik Kenti ve Xantos Antik Kenti de öne çıkar. Likya ve Pers etkileri için bu bölgelerde geziler çoktur. Bunun haricinde Termessos Antik Kenti ile Magydos Antik Kenti de şehir merkezine uzak olan tarihi ve kültürel unsurlardır. Milattan Önce 10.yüzyıldan izlere sahip Aspendos ise belki de en ünlüsüdür. Roma Dönemi inşa edilmiş 12 bin kişilik amfi tiyatrosu, günümüze kadar varlığını korudu. Çeşitli konser ve tiyatro oyunları burada sergilenmeye devam ediyor. Ayrıca su kemerlerine dair kalıntılarda nasıl bir kentin kurulu olduğunu belli eder. Özellikle sanat eserleri için bu antik kentleri büyük bir hazinedir.

 

Antalya’da Plajlar Gezisi

 

Konyaaltı Plajı en çok turistin tercihiyle bir adım öne çıkarken 1.5 kilometre sahil şeridine sahiptir. Mavi Bayraklı olup aynı zamanda farklı spor aktiviteleri için de oldukça uygundur. Bununla birlikte Kleopatra Plajı da yine geçmişten gelen etkileriyle dikkat çekiyor. 2 kilometrelik plajda Alanya Kalesi’nin manzarası sizleri karşılıyor.

Karpuz Kaldıran Plajı

Lara ilçesinde olan Karpuz Kaldıran Plajı, çam ormanları açısından benzersizdir. Daha ziyade sağlık amacıyla bu plaj ve çevresinin kullanımı söz konusudur. Halihazırda İnce kuma sahip olmasının yanı sıra denizi daha sığdır. Kalabalıktan kaçmak isteyenlerin ilk tercihidir.

Antalya plajları listesinde Kemer Plajı, İncekum Plajı, Kaputaj Plajı, Patara Plajı öne çıkıyor. Bunlarda Türkiye’nin en iyileri arasında olup farklı antik kentlere yakınlığa sahiptir. Hemen her ilçesinde bir plajın bulunması da nasıl bir kentin ortaya çıktığını belli eder. Her plaj ve kıyı bölgesinde eşsiz doğal güzellikleri de mevcuttur. Ayrıca Antalya’da gezilecek yerler il merkezinde de devam eder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir