Ağrıların Nedeni D Vitamini Eksikliği

d vitamini eksikliği baş ağrıları

Sabah uyandığınızda başınız ağrıyor ya da gün içerisinde eklem ağrıları yaşıyorsanız D vitamini eksikliği olabilir. Başta bel ve diz ağrıları olmak üzere tüm eklem ağrılarında önemli bir doğal çözüm yolundan bahsedeceğiz. Çocuk ya da gençler için uygun olmasının yanı sıra yetişkinlerin vitamin eksiklikleri çok daha ciddi boyutlardır. Bununla birlikte ağrıların olması durumunda hemen antibiyotik süreçleri oluyor. Ayrıca çok sık ağrı kesici kullanımı da vücudu yoruyor. Büyük bir toksik haline gelen ağrı kesicilerin ve antidepresanların kullanımı riskler içeriyor.

Özellikle kas ve nörolojik fonksiyonlar bakımından ağrıların nedeni D vitamini eksikliği olurken Canan Karatay, bu konuda açıklamalar yapıyor. Özellikle kemikleri ve kasları güçlendirme çalışmaları yapılmasının yararı çoktur. Kalsiyum emilimi açısından da büyük öneme sahip olan bu durumla ilgili D vitamini şarttır. Peki, D vitamini ne işe yarar?

D Vitamini Nedir?

Birçok günlük besinde var olan D vitamini aynı zamanda vücudun ürettiği bir hormondur. Kalsiyum ve fosforun iyi bir şekilde emilmesi için gereklidir. Bununla birlikte kemik oluşumu bakımından önemi büyüktür. Kanserli hücrelerin oluşmamasını da yine sağlarken organ ve dokuların işleyişini düzenler. Görevlerine baktığımızda ise kas kasılmalarına engel olur ve hormonları düzenli çalıştırır. Ayrıca D vitamini eksikliği durumunda sindirim sisteminde de bozulmalar olabilir. Bunların önüne geçme adına da bazı doğal besinleri düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

D Vitamini Eksikliği Kimlerde Vardır?

  • Uzun süreli kapalı ortamlarda kalan kişilerde D vitamini ihtiyacı çok daha fazladır.
  • Beslenme zorluğu yaşanması ve böbrek hastalarında risk yüksektir.
  • Hamile ya da emzirme döneminde annelerde D vitamini eksikliği çok sık yaşanır.
  • Kapalı giysi giyinen kadınlarda ve yaşı ilerlemiş kişilerde de D vitamini oranı düşüktür.

D Vitamini Besinleri Nelerdir?

Protein ve kalsiyum kaynağı olmakla birlikte insanın günlük D vitamini ihtiyacını karşılamasında sütün rolü bambaşkadır. Mutlaka haftalık olarak düzenli süt tüketimiyle D vitamini eksikliğini giderebilirsiniz. Özellikle çocukların günlük bir bardak süt içmesi %30 oranında bir yeterlilik sunar. Bununla birlikte yaşı ilerlemiş kişilerin sütlü ürünler tüketmesi de bu açıdan yine önem taşır.

Peynir Ürünleri

Özellikle kahvaltıların değişmezlerinden olan peynir ile de d vitamini eksikliği ortadan kalkar. Lezzetli olmasının ötesinde protein, yağ ve vitaminlerle açısından zengin depo olan peyniri ölçülü kullanmak önemlidir. Bilhassa diyet süreçlerinde çok daha titiz olmaya dikkat etmelisiniz. Ekmek üzerine sürebilir, omlet içerisinde tüketebilirsiniz.

Yağlı balıkların D vitamini açısından katkısı da büyük bir faydayı beraberinde getirir. Kış aylarında düşündüğümüzde portakal suyu tüketerek de yine önemli bir kaynak almış olursunuz. Potasyum açısından da zengin olan portakalın kullanımıyla da vücut içi ağrıları ortadan kaldırmak söz konusudur. Elbette ki uzun süreli devam eden ağrılar için uzman doktorunuza gitmeyin unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir