Ağız Yanması Nasıl Geçer? Tüm Öneriler!

Uzun saatlerde insanın acı çekmesine neden olan ağız yanması nasıl geçer? Bir anda içtiğiniz çok sıcak bir çayın acısını hissediyor musunuz? Acı bir biberin etkisi ise nasıl bir acı veriyor size? İşte bu tip durumlarla karşılaşırsanız oluşan ağız yanmalarında çözüm önerilerini sıraladık. Vakit kaybetmeden hemen yöntemlere geçelim.

Uzmanların hemen hepsi dil yüzeyinde bulunan tat alma hücrelerinin olumsuz etkilenmemesini istiyor. Bundan dolayı aşırı sıcak ya da acı besinlerin tüketilmesini doğru bulmuyor. Halihazırda sakıncalı olsa da yine de bilmeden ya da isteyerek yediğimiz oluyor. Özellikle acı biber sevdalıları için bu durum çok daha fazla tekrar ediyor. Ayrıca çayı ya da kahveyi çok daha sıcak içmeyi sevenlerin sayısı da oldukça fazla. Bu gibi durumların etkisiyle dil üstünde şişkinlik oluşuyor. Sonrasında ağrıyla birlikte dil yanması gerçekleşiyor. Kişiyi son derece rahatsız eden bu ağız yanması nasıl geçer sorusuna tuzlu su yanıt olur.

Acıya Tuzlu Su Çözümü

Halihazırda enfeksiyon sorunlarını önleme adına kullanımı yaygın olan tuzla birlikte bu sorundan kurtulabilirsiniz. Hemen ılık suyla karışım yaparak gargara tarzında kullanımı söz konusudur. Özellikle acı biber kaynaklı ağız yanmalarında tuzlu suyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. En iyi çözüm yolu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Naneli Su Ağız Yanmasını Geçirir

Antiseptik özelliği olan birkaç dal naneyi suyun içerisinde karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Ayrıca soğuk bir su kullanımı etkisi çok daha fazla yapar. Sıcak şeyleri yiyerek dilde oluşan yaralara karşı da son derece etkilidir. Bununla birlikte acı yedikten sonra hemen ağzınıza nane atıp çiğneyebilirsiniz. Böylelikle de etkisini büyük oranda azaltabilirsiniz. Ağız yanması nasıl geçer için 10 dakikalık bir nane yaprağı çiğnemesi yeterli olur.

Ağız Yanması Nasıl Geçer Cevapları

Etkili çözüm yollarından bir tanesi de enfeksiyon problemlerini giderek yoğurttur. Bir kase kadar yoğurdu yiyerek ağız içi yanmaları ortadan kaldırabilirsiniz. Hem sıcak hem de acıya karşı bir çözüm önerisidir. Bununla birlikte yine aynı şekilde bir çay kaşığı kadar balı da dilinize koyarak acısını alabilirsiniz. Sonrasında ılık su içerek ağız temizliği yapabilirsiniz. Gargara ya da dil üstü işlemlerde gördüğünüz gibi tüketmek değil, etkisini görmektir. Bundan dolayı ürünleri yiyerek değil, acı bulunan bölgeye koyarak ağız yanması nasıl geçer cevaplarını bulmuş olursunuz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir