Afetzede Destekleri Nasıl Alınır? Başvuru Adımları

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli deprem sonrasında afetzede destekleri açıklanıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük yıkımına neden olan doğal afetle ilgili tüm çalışmalar sürüyor. Sorumluluk sahibi kişiler gözaltına alınırken çok sayıda tutuklama kararı da geldi. Bununla birlikte milyonları bulan afetzedelerle ilgili destek ödemeleri başladı. Hemen hızlı bir şekilde AFAD tespitleriyle destek alımına başlayabilirsiniz.

afad gönüllüsü

Afetzede Barınma Desteği Başvurusu

AFAD ekiplerince evde hasar durumuna göre barında desteği söz konusu olacak. Buna ilişkin olarak süreçleri ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yürütüyor. Hem ev sahibi hem de kiracıların yararlanması mümkün olan destek ödemelerine ilişkin duyurular geldi. İlk sırada afetzede destekleri özelinde barınma olanağı var. Karşılıksız olarak verilecek olan bu barınma desteğini alabilmek adına E-Devlet üzerinden başvuru yapılması şart. Şifre ve kimlik numarasıyla kişinin sisteme girmesi gerekiyor. Ardından Afetzede Barınma Desteği yazarak başvuru kısmını bulabilirsiniz. Burada belirtilen bilgileri doldurarak formu göndermeniz yeterlidir. Sonrasında süreçle ilgili geri dönüşler olmakla beraber barınma desteğine dair ödemeler hızlı bir şekilde gerçekleşecek.

Afetzede Taşınma Yardımı

İkamet adresleri üzerinde gerçekleşen tapu sorgulamalarına yönelik olarak binalar incelemeye alındı. Süreç sonucunda yıkık, acil yıkılması gerekir, ağır hasarlı ve orta hasarlı gruplandırma çalışmaları ise devam ediyor. Eğer bu kategorilerden herhangi birine giriyorsa kişinin taşınması için yardım alımı söz konusu olacak. Buna göre aile başına verilecek olan afetzede taşınma yardımı ise 15 Bin TL olacak. Kişinin bu bedeli il valiliği üzerinden hesaba aktarma suretiyle alması mümkün olacak. Ardından taşınma süreçlerinde kullanacak.

Afetzede Kira Yardımları

Ailenin yaşadığı binanın yıkık, acil yıkılması gerekiyor, ağır hasarlı ya da orta hasarlı olması durumlarında kira yardımları da devreye girecek. Ancak eğer hafif hasarlı durumundaysa hem taşınma hem de kira yardımları alması söz konusu değildir. Bununla birlikte kira yardımları her hane için 12 ay boyunca devam edecek. Bu süreçte ev sahibi konumundaki afetzedelere aylık 5 bin TL kira yardımı ödeme olacak. Bir yıllık süreci kapsadığı için toplamda 60 bin TL kira yardımı alımı gerçekleşecek. Kiracı durumunda olan afetzedeler ise aylık 2 bin TL’den 24 bin TL kira yardımı ödemesi alacak. Süreçlerle ilgili gerekli incelemeler çeşitli nedenlerle uzayabildiği için herkesin yararlanma durumunda aksaklıklar olabilir. Buna karşın titiz çalışmalarla beraber her ihtiyaç sahibinin bu haklardan yararlanması sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir