AFAD Gönüllüsü Olmak İster Misin?

afad gönüllüsü

Çokça sorduğumuz AFAD gönüllüsü nasıl olunur ve neler yapar sorularının cevaplarını yazımızda derledik. Çok zorlu bir doğal afet karşısında yetersizliğin ne denli büyük bir tehdit olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bünyesinde gönüllü olarak çalışabileceğinizi biliyor musunuz? Eğer böyle trajik olaylar karşısında “ben de varım” demek isterseniz şartları ve neler yapılması gerektiğini birlikte öğrenelim.

Kimler AFAD Gönüllüsü Olabilir?

Deprem başta olmak üzere çeşitli doğal afetlerle mücadele özelinde eğitimler sunan ve kurtarma operasyonları gerçekleştiren AFAD birimidir. Profesyonellerin yanı sıra gönüllü olarak da vatandaşların görev alabileceği bir sivil toplum kuruluşudur. Kolaylıkla Temel AFAD görevlisi olmak için 15 yaşından büyük olmanız yeterlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 18 yaşından büyük olma şartıyla AFAD gönüllüsü olması söz konusudur. Bunun dışında herhangi bir sertifika talebi olmadığı gibi eğitim durumuna da bakılmamaktadır.

AFAD Gönüllüsü Başvuruları

E-Devlet girişiyle birlikte sistem üzerinden AFAD Gönüllüsü başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu süreçler hızlı bir şekilde olurken bazı gerekli adımların ardından onay alınır. Bunun dışında profesyonel olarak da açılan kadrolara başvurular yaparak AFAD bünyesine dahil olabilirsiniz.

Tamamen gönüllü esasıyla çalışma olurken kişisel hiçbir çıkar gözetilmeden süreçlerde var olunur. Maddi beklentiye sahip olmayan tüm vatandaşların birey AFAD gönüllü olabilmelerinin önünde hiçbir engel yoktur. Halihazırda sahip olduğunuz fiziksel gücünüzü ve zamanınızı insanların kurtarılmasına harcayabilirsiniz. Ayrıca bilgi birikimi ve yeteneğinizle de katkı sunabilirsiniz. Mesleki anlamda sağlayacağınız yararların insanların kurtarılmasına ve daha iyi bir hayata sahip olmasına katkı sunacağını unutmayın.

Toplum hizmetleri bünyesinde ülke çapındaki felaketlerde görev alabilir, AFAD gönüllü ordusuna dahil olabilirsiniz. Kurum bünyesinde faaliyet sunmanın yanı sıra yine farklı kanallar üzerinden düzenli yardımlarda yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir