Açık Yara Kremleri Nelerdir?

açık yara kremleri

Her ne kadar çok basit ve küçük gibi görünse de açık yara kremleri kullanılmadığı zamanlarda riskler büyüyebilir. Yaraları önemsiz görmenin telafisi güç zararları beraberinde getirebileceğini unutmayalım. Bununla birlikte doku bütünlüğünü bozan yaralarla ilgili farklı durumlar söz konusudur. Kesici, delici ya da batıcı aletlerle oluşması mümkün olduğu gibi aşırı sıcak ve soğuk durumlarında da kendisini gösterir. Enfeksiyon durumlarının ortaya çıkmaması için ise doğru yara kremleri kullanımı şarttır.

Vücudun açık yara durumlarında otomatik olarak iyileşme sürecini başlattığını biliyoruz. Derilerin iyileşmesi adına belli bir süre ise yoktur. Bu durum kişinin genel sağlık durumu ve kan dolaşımıyla doğrudan ilgilidir. Ayrıca yaranın yeri ve türüne göre de değişkenlik gösterir. Buna karşın genel anlamda baktığımızda bir yaranın iyileşmesi maksimum 3 aylık zaman diliminde olur. Eğer üç ay geçmesine karşın bir iyileşme olmadıysa kronik yara tanımı yapılır. Peki, hangi durumlarda doktora gitmeliyiz?

Doktora Başvurma

  • Eğer enfeksiyon durumları varsa mutlaka doktora gitmenizi öneriyoruz.
  • Kanamanın bir türlü durmaması halinde de doktor müdahalesi şarttır.
  • Cildin kendini yenileyememesi durumlarında da başvurabilirsiniz.
  • Yaranın çok büyük veya çok derin olduğunun anlaşılması halinde doktor incelemesi gerekir.
  • Yaranın çok uzun süre iyileşmemesi halinde yine doktora müracaat lazımdır.
  • Kişinin diyabet ve benzeri hastalıklara sahip olması halinde de yaralanma durumlarında doktor önem taşır.

Açık Yara Vitaminleri

Çok daha hızlı bir şekilde açık yara kremleri kullanırken bazı doğal ürünleri almanız mantıklıdır. Bunların başında A ve B vitamini gelirken aynı zamanda K vitamini takviyesi de önem taşır. A vitamini çerçevesinde nane, roka, maydanoz, havuç ve semizotu yaraları daha hızlı iyileştirir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerle yumurta ve süt tüketimi de K vitamini sağlar. Bununla birlikte şüphesiz ki et ve balık tüketimi de yine söz sahibidir.

Açık Yara Kremleri

İlk olarak BepanJel Yara İyileştirici Jel ilk akla gelen olurken hızlı bir şekilde ağrı kesicidir. Koruyucu bir tabakanın oluşmasını sağladığı için hiçbir şekilde enfeksiyon ortaya çıkmaz. Tüm yaş gruplarından insanların açık yara oluşması halinde kullanmasında bir sakınca yoktur. Bunun dışında Perfori Max Krem kullanımıyla da yine yaraları geçirebilirsiniz. Özellikle diyabet yaraları için yararlı olurken ameliyat sonrası izleri de geçirir. Olası yanık vakalarına dair de yine bu açık yara kremleri faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir