Aç Kalmak Diyet Değildir!

Bir anda zayıflama isteği ya da iradeli olma arzusuyla ortaya çıkan aç kalmak diyet değildir. Bu uyarıcı bilgiyi günümüzün tüm sağlık uzmanları verirken yine de hatalar yapmaya devam ediyoruz. Toplumsal hafızaya baktığımızda diyetin olumsuz algılanması da aslında buradan geliyor. Hemen herkesin diyet lafından anladığı ilk husus aç kalmak oluyor. Belli bir süre için belli bir program düzeninde aç kalmanın adı diyettir. Eğer bu tanımı yapacak olursak büyük bir hatayı da meydana getirmişiz demektir. Çünkü diyetin aç kalmakla bir ilgisi yoktur. Vücudun gerek gördüğü besinleri gerek gördüğü oranla almaktır. Doğru beslenmenin tarifini yapmanın çok daha isabetli olacağı da aşikardır. Peki, aç kalmanın zararları nelerdir?

 Aç Kalmak Diyet Programını Öldürür

Daha fazla kilo vermek için uzun süreli aç kalma politikaları tümüyle yanlıştır. Çünkü uzun süre aç kalan bir vücudun mesajları farklı algılanır. Metabolizma için panik düğmesi devreye girerken sindirim yavaşlar. Eğer yeni besinlerin gelmediğini anlarsa vücut, daha yavaş bir çalışma temposuna geçer. Bundan ötürü bir durağanlık ortaya çıkar. Sindirim sistemindeki bu yeni gelişmeyle birlikte kilo verme durur. Ayrıca tam aksine bir şekilde kişinin kilo almasına sebep olur. Bunun nedeni ise uzun süreli açlıktan dolayı kişinin daha fazla yeme isteğidir.

Dengesiz Açlık Hisleri

Kişinin yaptığı en temel hatalardan birisi de su içmekten vazgeçmektir. Ancak enzimlerin düzenli ve hızlı çalışması için suya ihtiyaç vardır. Besinleri sindirme adına susuzluk politikası tamamen yanlıştır. Aksi durumda yine düzen bozulurken metabolizmanın çalışması da durur. Bunun sonucunda ise diyet yaptığınızı düşünseniz bile kilo veremezsiniz. Ayrıca su yerine kahve, meyve suyu ve çay tüketimleri ise tam anlamıyla şok etkisi yaratır. Suya ihtiyaç duyan bir vücudu bu içeceklerle kandırmak söz konusu değildir.

Dengesiz Diyetler

Sadece su içerek diyet olmayacağı gibi tek bir besinle de devam edemezsiniz. Devamlı et yiyerek ya da sadece salata yiyerek gününüzü geçiremezsiniz. Açlık hissinizi en yüksek noktaya taşıyan bu durum, büyük bir sağlık problemini de beraberinde getirir. Bunun adına her vitamin ve mineral havuzundan besinlerle tabağınızı dengelemelisiniz. Makarna dahi diyet listesinde bulunabilir ve aç kalma korkusuyla kendinize eziyet etmemelisiniz.

Aç Kalmak Korku Mu?

Kişinin uzun süre aç kalacağını bilmesiyle mantıklı düşünmesi devre dışı kalır. Normalin altında bir porsiyonla öğle yemeğini geçirmelisiniz. Ancak eğer bir gün boyunca bir şey yemeyeceğinizi düşünürseniz bu porsiyon sizi doyurmaz. Daha fazlasını talep etmeniz halinde ise büyük bir çöküş oluşur. Bundan ötürü devamlı yemeğe hazır olduğunuzu ve imkânınız bulunduğunu kendinize anlatmalısınız. Bu yönde bir korku olmadan diyetlerinizi günlük rutin şeklinde yapmalısınız. Sadece diyet yapıyorsunuz diye tüm hayatınızı değiştirmemelisiniz. Eğer çok önemli bir durum gibi bakarsanız diyetinizin sizi psikolojik anlamda da olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir